Yaşam

Çilekleri bu işlemden geçirmeden yemeyin…Çilek tüketirken dikkat edilecek özellikler…

Paylaş:

Çilek, toprakta ve yerde yetişen bir meyve olduğu için temizliği hassasiyet gerektiren ve özenli bir şekilde yapılması gereken bir süreçtir. Çilekler hemen yiyecekseniz yıkanmalıdır. Çünkü çilek, ıslandıktan sonra hızla bozulmaya başlar. Bu nedenle yıkayıp bekletmeniz tavsiye edilmez.

Sirkeyle Çilek Temizliği: Adım Adım Nasıl Yapılır?


Sirke, tüm ev halkının bildiği gibi mükemmel bir temizleyicidir. Çilekleri sirke ile temizlemek için bir kaseye 1 su bardağı beyaz sirke ya da elma sirkesi ve 8 su bardağı su ekleyin. Bu karışım içerisinde çilekleri 4-5 dakika bekletin. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, çileklerin fazla bekletilmesi durumunda yüzey renginin değişebileceğidir.
Sirke, çilekteki toprağı ve bakterileri etkili bir şekilde temizler. Sirkeli suda beklettiğiniz çilekleri süzün ve soğuk sudan bir kez geçirin. Eğer çilekleri hemen tüketmeyecekseniz, ıslak bir şekilde buzdolabına koymayın. Bunun yerine, bir kağıt havlu üzerinde kuruladıktan sonra buzdolabına yerleştirin.

Tuzlu Suyun Çilek Temizliğindeki Yeri: Nasıl Uygulanır?
Çilek temizliğinde kullanılan bir diğer yöntem ise tuzlu su kullanımıdır. Bu yöntem için 2 bardak suya 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve çilekleri bu suya ekleyin. Daha sonra, çilekleri 4-5 dakika boyunca bekletin. Ancak burada da dikkat etmeniz gereken, çileklerin fazla suda bekletilmesi durumunda yumuşayabileceğidir. Tuzlu suyla temizlediğiniz çilekleri durulayın ve tüketin.

Çilek Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Çilek temizliği sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar, uygulama süresi ve sonrasında yapılması gerekenlerdir. Çilekleri çok fazla bekletmek, hem meyvenin yapısını bozar hem de lezzetini kaybettirir. Ayrıca, temizledikten sonra hemen tüketmeyi düşünmüyorsanız, çilekleri ıslak bir şekilde dolaba koymamalısınız. Çünkü bu durum, çileklerin bozulmasına yol açabilir. Bunun yerine, temizledikten sonra çilekleri kağıt havlu üzerinde kurulamalı ve bu şekilde dolaba koymalısınız.

Sonuç
Çileklerin temizlenmesi, özellikle toprakla doğrudan temas eden bir meyve olduğu için önemlidir. Sirke ve tuzlu su, çilek temizliği için en çok tercih edilen iki yöntemdir. Her iki yöntemde de belirli bir süre çilekleri suda bekletmek gerekiyor. Ancak bu süreyi aşmamak, çileğin lezzetini ve dokusunu korumak açısından önemlidir. Temizleme işlemi sonrasında ise çileklerin hemen tüketilmeyecekse kurulanması ve bu şekilde saklanması gerektiği unutulmamalıdır. Bu sayede hem daha sağlıklı hem de lezzetli çilekler tüketebiliriz.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu