Çocuğum konuşmakta gecikti!

Çocuklarda konuşma gecikmesi otizm ya da başka bir hastalığa bağlı olabildiği gibi başlı başına bir sorun olarak da gelişebilmektedir. İçe kapanmak anlamına gelen ‘Otizm’ görülen çocuklarda erken müdahale edildiğinde yaşıtlarının dil gelişim seviyesi yakalanabilmektedir. Çocuğun konuşmasının geride olduğunu fark eden aile zaman kaybetmeden bir Dil ve Konuşma Terapisti’ne başvurmalıdır. Çocuklarda 0-3 yaş aralığı beyin gelişiminin en hızlı dönemidir. Üç yaşını geçirdiği halde konuşamayan çocuklarda psikolojik ve davranışsal problemler de oluşabileceğinden tedavi için geç kalmamak önemlidir.

Çocuklar birinci yaşında ilk anlamlı kelimeyi üretebilirler. Onsekizinci ayında ise kelime haznesi 50’ye ulaşabilmektedir. İkinci yaşında ortalama 300 kelime haznesine sahip olurlar. Ayrıca bu yaşlarda iki kelimeyi yan yana getirebilirler. Üç yaşında ise artık 1000 kelimeye kadar söyleyebilir; üç, dört kelimelik kısa cümleler kurabilir durumda olurlar.

Eğer çocuğunuz bu aşamaları yakalayamadıysa ve 3 yaşına geldiğinde basit birkaç cümleden oluşan hikâyeler anlatamıyorsa konuşmasında gecikmeden söz edilebilir.

Çocuklarda konuşma becerisinin gelişimine destek olmak için; ailelerin TV, tablet ve cep telefonlarını çocuktan uzak tutmaları bunun yerine onlarla iletişim halinde olmaları gerekiyor. Çocukla oyun oynamalı, sohbet edilmeli, çevredeki objelerin isimleri öğretilmeli, çocuk şarkıları dinletilmeli, yapboz gibi faydalı oyuncaklar ile oynaması sağlanmalı kısacası nitelikli vakit geçirilmelidir.
Çocuklarla oyun oynarken onlarla göz kontağı kurulmalıdır. Onunla geçirdiğiniz vaktin her anı ilginiz çocuğun üstünde olmalıdır. Oyun oynarken aklınız başka bir işte ise, oyuna kendinizi tam vermiyorsanız çocuk bu durumu fark edecektir.

Sağlıklı beslenme çocuğun bedensel ve zihinsel sağlığı açısından önemlidir. En azından 3 yaşına kadar çocuk yapay gıdalardan uzak tutulmalı, organik gıdalarla beslenmelidir. Tüm bunlara dikkat edildiği halde çocuğum konuşmasında gecikme fark edilirse mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar TV, tablet ve cep telefonu ile geçirilen vaktin artmasından kaynaklı otizmli çocukların da artacağına işaret ediyor. Bu da hem uzmanları hem aileleri endişelendiriyor. Bu yüzden sağlıklı bireyler yetiştirmek için aslında herkesin gönlünde doğal yaşama dönme arzusu yatıyor.

ilgili haberler