Çocuklara merdiven yüksekliği nedeni ile , Dolmahbahçe Sarayı yasağı


TBMM Başkanlık Divanı, ‘Dolmabahçe Sarayı’na anaokulu ve ilkokul öğrencileri toplu olarak alınmaz’ şeklinde yönetmelik değişikliği hazırladı.

CHP’den bu duruma tepki geldi. Bu önerinin gerekçesi yürüme mesafesinin çok olması, merdivenlerin yüksek oluşu ve çocukların merdivenleri çıkamaması gösterildi. Öneriye CHP’li divan üyeleri karşı çıktı. Katip üye CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Atatürk’ü küçük yaştakilere unutturmak için bu uygulamaya gidiyorlar” dedi.

AK Partili TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, ‘Çocuklar merdivenleri çıkamıyor’ gerekçesi öne sürülerek Dolmabahçe’ye çocuk ziyaretçi alınmamasını önerdi. Bunun üzerine CHP’li Akif Hamzaçebi ve Ali Haydar Hakverdi ise, “Sizin derdiniz başka, çocukların Atatürk’le bağlarını koparmak istiyorsunuz. Amaç Atatürk’ü unutturmak” şeklinde açıklama yaptı.

TBMM Başkanlık Divanı toplantısında verilen bu karar tartışma konusu oldu. Meclis’e bağlı Milli Saraylar Daire Başkanlığı ‘Dolmabahçe Sarayı’na anaokulu ve İlkokul öğrencileri, toplu olarak alınmaz’ şeklinde yönetmelik değişikliği ile ilgili öneriler sunuluyor.

Yasağın nedeninin yürüme mesafesinin çok olması, merdivenlerin yüksek oluşu ve çocukların merdivenleri çıkamaması gösterildi. Bu talebe CHP’li divan üyeleri karşı çıktı. Katip üye CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, şu şekilde açıklamada bulundu;

“11 yaşındaki bir çocuğun merdivenleri çıkamıyor, yürüyemiyor diye yasak kapsamına alınmaya çalışılması anlaşılır bir şey değil. Anne-baba ile gelirse sorun yok, topluca, okul olarak gelince yasak. Çocukken gezdiğimiz müzeler bizde iz bırakmıştır. Atatürk’ü küçük yaştakilere unutturmak için bu uygulamaya gidiyorlar. Bürokratlar yapıyor, TBMM başkanının haberi yok.”

ilgili haberler