Yaşam

Çocukların Özgüvenini Yok Eden 1 Numaralı Hata… Anne Babalar Dikkat! Bunu Sakın Yapmayın…

Paylaş:

Ödüllü gazeteci, 2020’de Harvard Eğitim Enstitüsü’ndeki bir araştırmacının yardımıyla türünün ilk örneği diye nitelenen bir ebeveynlik anketi gerçekleştirmişti.

Çocukların ve ebeveynlerin hissettikleri baskıyı ve baskının kökenini araştıran Breheny, “Never Enough: When Achievement Pressure Becomes Toxic and What We Can Do About It” (Asla Yeterli Değil: Başarı Baskısı Ne zaman Zehirli Hale Gelir ve Bu Konuda Ne Yapabiliriz?) adlı bir kitap da yayımlamıştı.

Gazeteci, son olarak CNBC’de yazdığı bir yazıda çocukların özgüvenini ve özsaygısını zedeleyen ebeveynlik tarzını ele aldı.

Ona göre çocuk yetiştirirken yapılan en büyük yanlışlardan biri “eleştirel ebeveynlik”.

Yazar, ebeveynlerin takındığı fazla eleştirel tutumun çocuklarda “sahte benliklerin” oluşmasına sebebiyet verebileceğini ifade ediyor.

SAHTE BENLİK TEHLİKESİ

“Başarılı ebeveynler eleştirel bir tarzı takip etmez” diyen yazar, sözlerini şöyle sürdürüyor:

Bir ebeveyn eleştirel olursa (örneğin, “Neden kardeşin gibi değilsin?” dediğinde) veya sevgilerini koşulluymuş gibi sunduklarında (örneğin, “Bu dönem senden başarılı olmanı bekliyorum” dediğinde) çocuk da kusurlu olduğunu düşünmeye başlar.

Buna göre çocuklar, söz konusu acı verici duyguyla başa çıkabilmek için, ebeveynlerinin istediği veya ihtiyaç duyduğu kişiye dönüşme amacıyla gerçekte kim olduklarını saklamayı öğreniyor.

Bu da çocukların, psikologların “sahte benlik” dediği yapay bir kişilik geliştirmesine yol açıyor.

Uzmanlara göre bu yapay kişilik, çocuğun hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu sevgi ve desteği elde etme amacıyla uygulamaya koyduğu bir strateji.

Sonuçta çocukların kendine güvenlerini kaybetmeleriyle ve özsaygılarını yitirmeleriyle sonuçlanabiliyor.

Breheny, “En güçlü ve en dayanıklı çocukları yetiştiren ebeveynler, onların hata yapmalarına ve başarısızlıktan korkmamalarına olanak tanıyan bir ortam yaratır” diyor:

Sahte benlik zamanla yanlış arkadaşları, partnerleri veya kariyerleri seçmelerine yol açabilir çünkü aslında başka birinin hayatını yaşıyorlar.

BAŞARILI EBEVEYNLER NEYİ FARKLI YAPIYOR?

Yazara göre iyi ebeveynler, çocuklarına “Seni seviyorum ama yaptığın bu eylemi sevmiyorum” diyebilmeli.

Bu ikisini net bir şekilde ayırabildiklerinde çocuk da kendi değerini “iyi” ya da “kötü” davranışlarına bağlamamış oluyor.

“Bu, çocuğunuzun davranışlarıyla ilgili beklentilerinizin olmaması gerektiği anlamına gelmez” diyen Breheny, şöyle ekliyor:

Endişelerinizi ifade ederken dikkatli olmanız gerekir. Bir çocuk değerlerimizle ya da umutlarımızla bağdaşmayan davranışlarda bulunduğunda, hayal kırıklığını ifade ederken bile yine de sıcaklık göstermemiz gerekir.

İŞİN SIRRI: ŞEFKAT

Fransa’daki Notre Dame Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, şefkatli bir ailede büyüyen çocukların, yetişkinlikte depresyon ve kaygı geliştirme ihtimallerinin daha az olduğunu ortaya koymuştu.

Breheny, ebeveynlerin bu şefkati oyunlar aracılığıyla verebileceği görüşünde:

Oyuna zaman ayırmadığımızda, çocuklarımızla kurabileceğimiz en kaliteli etkileşimleri, yani eşit bireyler olarak birlikte bir şeye kendimizi verme fırsatını kaçırıyoruz.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu