AktüelGüncelGündemTürkiye

Cumartesi Anneleri’nin Davası Görüldü!

Paylaş:

Eylemlerinin 700’üncü haftasında gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 46 kayıp yakınının duruşması, önceki gün İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 10.30’da başlaması gereken duruşma, hâkimin gelmemesi sebebi ile 2 saat 15 dakika geç başlayınca Cumartesi Anneleri avukatları ile hâkim arasında tartışma yaşandı. Duruşmaya, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin gibi çok sayıda barodan avukat katıldığını kaydeden savunma avukatları, hâkimin son iki duruşmaya da geç katıldığını aktararak tepki gösterdiler.

Söze başlayan Batman Baro Başkanı Erkan Şenses, sanık savunmasına geçilmeden derhal beraat kararı verilmesini istedi.

Diğer avukatlar ise duruşmanın ertelenmesi, Cumartesi Anneleri’ni darp eden kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulması, reddi hâkim talebinin yenilenmesi, duruşmanın geç başlaması hakkında savunma istenmesi ve İstanbul Barosu’nun davaya müdahil olması gibi taleplerde bulundu. Heyet, tüm talepleri kabul etmedi.

“AKP’YLE BİR İLGİNİZ VAR MIDIR?”

Ret kararından sonra gerekçe sunulmaması sebebi ile itiraz yapan avukatlar, hâkim hakkında görevi ihmalden suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Avukat Meriç Eyüboğlu “Tarafsızlığınızı kaybetmeniz nedeniyle hâkimi reddediyoruz” ifadelerini kullandı. Avukat Ömer Kavili de “Objektif değilsiniz. Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararlarına uymak zorundasınız. Sizi reddetmekle birlikte, AKP’yle bir ilginiz var mıdır, varsa açıklayınız” şeklinde sordu.

Hâkimin talepleri reddetmesi üzerine avukatlar salonu terk etti. Kararını açıklayan hâkim, 10 kişi hakkında zorla getirme kararı, iki kişi hakkında ise yakalama kararı düzenlenmesine hükmetti. Duruşma 23 Mart 2022’ye ertelendi.

Duruşma öncesi yapılan basın açıklamasını okuyan kayıp yakını Maside Ocak, “Bugün bir dava değil yüz dava da açsanız biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz diyen hak savunucuları, kayıp yakınları biz yargılanıyoruz. Bize yaşatılan zulme adaletsiz diyen destekçilerimiz yargılanıyor. Hak ve özgürlükleri askıya alınan insanlar mücadele etmesin diye biz yargılanıyoruz. Ama bakın buradayız, yine sokaktayız yine haykırıyoruz. Adalet bizim için haysiyet ve insanlık meselesi” ifadelerini kullandı.

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu