Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Papa arasındaki görüşme sonlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Papa Francis’le görüşmesi sona erdi. Başbaşa gerçekleşen görüşme 1 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  Papa Franciscus arasındaki görüşmede, ABD yönetimine Kudüs kararının uygulamaya geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Papa Francis’le görüşmek üzere Vatikan’a geldi. Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Vatikan’da törenle karşılandı.

Heyette, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Nurettin  Canikli, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak, Cumhurbaşkanlığı  Sözcüsü İbrahim Kalın hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Vatikan’da Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile görüşmesi sona erdi. İkilinin başbaşa gerçekleşen görüşmesi bir saat sürdü.

Erdoğan ile Papa görüşmede, Kudüs’ün, BM kararları ve uluslararası hukuk tarafından belirlenmiş statüsünün muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladılar.

İSLAMOFOBİ İLE ORTAK MÜCADELE

Görüşmede, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ortak mücadeleye değinildi, dinleri terörle ilintilendirmenin yanlış olduğu vurgulandı.

Ayrıca görüşmede, İslam’ı terörle özdeşleştirmeye yönelik kışkırtıcı söylemlerden uzak durulması gerektiği belirtildi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI 

Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın Vatikan’a  iki günlük resmi ziyareti dolayısıyla  İtalya’nın başkenti Roma’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şehirden ayrılana kadar Roma’da yaklaşık 3 bin 500 kolluk kuvveti görev yapıyor. Şehirde en yüksek seviyeye çıkarılan güvenlik önlemleri çerçevesinde Roma’da bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Jurnalci.com