Daha iyi uymanızı sağlayan 10 öneri

Sabahları daha zinde uyanmak ve daha kaliteli bir uyku çekmek istiyorsanız bu önerilere dikkat edin.

Karanlık vücudun doğal uyku hapıdır. Karanlık ortamda uyumanızı sağlayan melatonin salgılanır ve daha rahat uyumanız sağlanmış olur. Aydınlık ortamda uyuyanlarda anksiyete ve uyku sorunları daha sık görülür. Uyuduğunuz ortamın karanlık olduğundan emin olun.

Sıcak odada uyumayın
Uyuyacağınız odadaki ideal sıcaklık 18 derecedir. Çünkü hava serinledikçe uykunuz gelir ve vücudunuz serin ortamda uyumak için programlanmıştır. Çok kalın yorganlar veya kaloriferi fazlasıyla açmak uyku kalitesini düşürecektir.

Yatak odasında  sadece uyuyun
Yatak odasını seks ve uyku haricinde hiçbir aktivite için kullanmayın. Bu sayede beyniniz yatak odasıyla uykuyu ve yorgunluğu eşleştireceğinden daha rahat bir uyku çekebileceksiniz.

Dijital gereçleri kapatın
Telefon, tablet ve bilgisayar gibi dijital gereçlerden çıkan ışık beynin melatonin üretmesini durdurur. Bu nedenle beyniniz uyanır ve kaliteli bir uyku mümkün olmaz. Gece uyumadan önce elinize telefonu alıp uzun saatler vakit geçirirseniz de yine aynı şekilde vücudunuzu uykuya hazırlayamamış olursunuz.

Mutfaktan uzak durun
Uyumadan 3 saat önce yeme içmeyi sonlandırın. Bu sayede midenize sindirim için gerekli zamanı tanıyacaksınız ve daha kaliteli bir şekilde uyuyabileceksiniz. Uyumadan önce acıktıysanız ufak bir atıştırmalık tercih edin. Zira aç bir şekilde uyumak da pek mümkün değildir.

Milliyet