GündemTürkiye

Darbeden yana tavır aldı

Paylaş:

Cübbeli Ahmet Hoca’ya yönelik paralel kumpas davasında örgüt lideri olarak yargılanırken, bir paralel savcı tarafından kurtarılan Marifet Derneği Başkanı Muhammed Keskin’in darbe girişiminden önceden haberdar edildiği iddia edildi. Henüz darbe girişimi ortaya çıkmadan Cübbeli Ahmet Hoca’yı arayan Keskin, “Sakın evden çıkma, hiçbir yere demeç verme” dedi. Söz konusu görüşmeyi doğrulayan Ünlü, “Terör eylemi var, IŞİD falandır diye düşündüm. Bu iyi niyet göstergesi gibi konuşuldu” dedi. Aynı gece saat 21.45’te Keskin’in yanında bulunan bir deniz astsubayı da “huzurlu hissediyor’ şeklinde bildirim yaptı. Aynı kişinin Keskin’in yanındayken bir komutanıyla görüştüğü ve Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin durumuyla ilgili bilgi verdiği öne sürüldü. Aynı kişinin orada bulunanlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutuklandığını söylediği de kaydedildi.

TELEFONU DOĞRULADI

Türkiye’nin çok büyük bir felaket atlattığını belirten Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesiyle ilgili Yeni Şafak’a konuştu. Saat 22.00 sıralarında Marifet Derneği Başkanı Muhammed Keskin tarafından arandığını ifade eden Ünlü şunları anlattı: “Aramızda çok kısa bir konuşma geçti. İyi olup olmadığım soruldu. Ortalığın karışık olduğu belirtilerek, evden çıkmamam istendi. Hiçbir yere demeç vermemem gerektiği de söylendi. Ama ne hakkında olduğu söylenmedi. Ben bu konuşmanın altında kötü bir niyet aramadım.” Söz konusu telefonun mahiyetini anlamadığını belirten Ünlü, “Terör eylemi var, IŞİD falandır diye düşündüm. Bu iyi niyet göstergesi konuşuldu” dedi. Daha sonraki süreçte gece saat 01.30 civarı çıkarak kamuoyuna bir açıklama yaptığını aktaran Ünlü, “’Seçilmiş cumhurbaşkanına itaat edin, sokağa çıkın’ şeklinde konuşmam var. Açılan telefondan etkilenmedim. Bunun üzerine bana bir şey de demediler” diye konuştu.

17 Temmuz’da Marifet Derneği’nce paylaşılan bir videoda Acıbadem Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu’nun, Mahmut Hocaefendi’yi sağlık kontrolünden geçirdiği, 4 saatlik uçak yolculuğuna çıkabileceğini telkin ettiği görülüyor.

İSMAİLAĞA’YA SOKAK TEPKİSİ

FETÖcü askerlerin darbe girişiminin yetkili makamlarca açıklanmasının ardından İsmailağa Cemaati de tüm üyelerine birlik ve beraberlik mesajı iletti. Saat 00.16 sularında gelen ilk mesajda, “Yaşanan askeri hareketlilik sebebiyle demokrasiye sahip çıkmak üzere gücümüzü göstermek için, gönüllülerimizin acilen kendi ilçe binalarına ve il binasına geçmelerini önemle rica ederiz” denildi. Bu mesajdan sonra, söz konusu grubun İsmailağa Cami İlim ve Hizmet Vakfı’nı arayarak, “Size bu şekilde tavır takınmanız gerektiğini kim söyledi. Mahmut Hocaefendi’nin bu toplanma çağrısından haberi var mı” diyerek cemaatin desteğini kırmayı hedeflediği öğrenildi. Mahmut Hocaefendi’nin oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu’nun bu telefon görüşmesine tanık olduğu belirtildi.

YURTDIŞINA MI KAÇIRACAKLARDI

Öte yandan Marifet Derneği’nin sosyal medya hesabından darbe girişimi sonrası paylaşılan bir videoda Mahmut Hocaefendi’nin sağlık kontrolünden geçirildiği görüldü. Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu’nun, kontrol sırasında, “Efendim çok iyi gördüm sizi. Bursa seyahatinizi rahat yapabilirsiniz. Hatta kalp doktorunuzla da görüştük. Böyle 2-3 saatlik hatta 4 saatlik uçak yolculuklarına da gidebilirsiniz” ifadelerini kullanması dikkat çekti. Bu konuşmalar Mahmut Hocaefendi’yi yurtdışına kaçıracaklar yorumlarına neden oldu.

ALGI YÖNETİYORLAR

Öte yandan vatandaşların da çok yakından takip ettiği videolarda, Marifet Derneği’nde Mahmut Hocaefendi’nin bakımının çok iyi yapıldığı da yine aynı doktor tarafından vurgulandı. Hocaefendi’nin sağlık durumuna ilişkin her gün düzenli olarak bilgi aldığını kaydeden Çuhadaroğlu’nun, “Bakımınız çok iyi yapılmış. Bu şekilde devam edeceğiz. Biz düzenli kontrol etmeye devam edeceğiz sizi. Efendim böyle sıhhatle devam edin inşallah. Ben her zaman sizden haber alıyorum. Hastanede böyle sanki düzenli kontroldeymişsiniz gibi kontrolleriniz yapılıyor” dediği görüldü.


FETÖ’CÜLERDEN ZİYARET

Fetullahçı yapının savcısı olan Zekeriya Öz’ün 17 Aralık’tan kısa bir süre önce Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ile birlikte bu eve geldiği iddia edildi. Paralelcilerin bu ziyareti niçin gerçekleştirdiği ise gizemini koruyor.

10 yıldır Kavacık’ta

Mahmut Hocaefendi 10 yıl önce Marifet Derneği Başkanı Muhammed Keskin’in organizasyonuyla Fatih İsmailağa’dan koparılarak, bu kişinin Kavacık’taki evine getirildi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu’nun verdiği raporla evden çıkmasının uygun olmayacağı kılıfıyla İsmailağa’daki sevenlerinden koparılan ve sadece uygun gördükleri kişilerle ve gruplarla görüştürülen Mahmut Efendi, halen Kavacık’ta ikamet ediyor. Keskin ve ekibi bir süre önce Mahmut Hocaefendi’yi Çeçenistan’a götürerek Rus yanlısı Devlet Başkanı Kadirov ile görüştürmek istemişti. Bu girişim, Yeni Şafak’ın cemaatin söz konusu ziyaretten rahatsızlığını dile getiren haberinin ardından iptal edilmişti.


Askerin check-in mesajı

Darbe girişimi gecesi Saat 21:45 sularında bir deniz astsubayının, Muhammed Keskin’in Kavacık’taki evinden, “hane-i saadette huzurlu hissediyor” şeklinde yer bildirimi yapması dikkat çekti. Astsubayın bu yer bildirimiyle, Mahmut Hocaefendi’nin kontrol altında tutulduğuna yönelik mesaj verdiği belirtildi. Aynı askerin, evde bulunduğu sırada bir komutanla telefon konuşması yaptığı da öne sürüldü.

Keskin ve ekibini paralel savcı akladı

Cübbeli Ahmet Hoca’nın yargılandığı davada çete yöneticiliğiyle suçlanan pek çok kişiye, FETÖ soruşturmaları kapsamında ihraç edilen savcı Mehmet Ali Uysal tarafından takipsizlik kararı verilmişti. Bu isimler arasında, Muhammed Keskin de vardı.

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu