AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

Davutoğlu’ndan ‘Lütfi Elvan İstifa Eder Mi?’ Sorusuna Yanıt

Paylaş:

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik gidişatla alakalı ‘ekonomik kurtuluş savaşı’ ifadelerini kullanmasını yorumlayan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Birileri Türkiye’ye savaş açmışsa bunu açıklamakla sorumlusun ki; dostumuzu, düşmanımızı bilelim. Kim size operasyon çekecek? Operasyona gerek yok ki… Telefonu açıyorlar, ‘Brunson’ı bırak’ bırakıyorsun, ‘Deniz Yücel’i bırak’, bırakıyorsun. Dolar, dış mihrak parası değil mi? Elinde dolar biriktiren bir güruh, zenginleştikçe zenginleşiyor. Milli olan ne? Türk Lirası. Cebinde Türk Lirası olan da fakirleştikçe fakirleşiyor. Allah aşkına neyin kurtuluş savaşını veriyorsunuz? Kur sabitlemeye kadar gider bu mantık. Bu kadar cehalet cahillere bile yakışmaz. Şu kadar hatayı üst üste yapabilmek için cahil ötesi bir şey olmak lazım.”

Daha önceden de söylediği ‘Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Sorosçu danışmanlar’ iddiası ile alakalı Davutoğlu, şunları söyledi:

“Beştepe’deki danışmanların kafa yapısını biliyorum. Bunların bir kısmı Mao’cu. Bir kısmı Soros’çu. Dedikleri şey şu; Türkiye’deki emeği ucuzlatalım Çin gibi. Bunlar Çin’i de bilmezler. Çin’in bunu nasıl yaptığını da bilmezler. Çin ekonomisini çalışsalar bu hataya düşmezler. Şimdi de Türk Lirası’nın değer kaybını millilik olarak görüyorlar. Neymiş? Emek ucuzlayacağı için, tedarik zincirinde de Çin avantajını kaybetti pandemide diye düşünüyorlar. Türkiye üretim üssü olacak ucuz emek gücüyle. Bunlar solcu falan değil, sömürgeci! Cahillik sizi aşağı doğru çeker ve siz kendi cehaletinizi örtmek için kendinizden daha cahil insanlarla çalışmak istersiniz. Kaliteye tahammül edemezsiniz.”

LÜTFİ ELVAN İSTİFA EDER Mİ?

AKP’den ayrılış süreciyle ilgili de konuşan Davutoğlu, “Beni tanıyan arkadaşlarımın hepsi benim istifamla birlikte ‘Biz de ayrılalım’ dedi” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Lütfi Elvan da ‘istifa edelim’ dedi mi?” sorusuna “Tabi” cevabını verdi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Başbakanlıktan ayrılma kararını açıkladıktan hemen sonra Konya’ya gittim, yanımda Lütfi bey vardı. Devlet ahlakına güvenirim ama dirayet ayrı bir şey. Lütfi bey vicdanına sorsa, bana karşı yapılan operasyonun yol açtığı bu maliyeti en iyi bilenlerden biridir. Berat Albayrak’ın bu ülkenin başına nasıl çoraplar ördüğünü en yakın bilenlerden biridir.”

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu