Davutoğlu’ndan Osman Kavala açıklaması: Bir dakika bile hapiste kalması zulümdür

Bilkent Üniversitesi’nde gençler ile bir araya gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

En büyük suçlamaları yönelttikleri Rahip Brunson’un bir günde bırakıldığını hatırlatan Davutoğlu, “Bir adam suçluysa Trump değil bütün dünya gelse bırakmayacaksınız. Suçsuzsa, bir dakika içeride tutmayacaksınız. Bu standartları kaybediyoruz” dedi.

Gezi Parkı davası sanığı Osman Kavala’nın beraat ettikten sonra 15 Temmuz soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alınıp tutuklanmasını değerlendiren Davutoğlu, şunları söyledi:

Hukuki süreçte bir karar alınmış, aynı gece daha önce yapılmayan başka hukuki bir işlem yapılmış. Aynı kişi yeniden gözaltına alınıyor. Eğer o suç var ise daha önce yapmalıydınız bunu. Bir adam suçluysa bırakmamalısınız, kim ne dersin bırakmayacaksınız. Ama suçsuzsa bir dakika bile hapiste kalması zulümdür.

“Bir dönem dışlayan, bir sonraki dönem dışlanır” diyen Davutoğlu, “Tarihteki egemen güçlere bakın, hep böyledir. Güce bakmayacaksınız, temel referansınız insan olacak. İnsanı dışlayacak hiçbir şeyin içerisinde yer almayacaksınız” şeklinde konuştu.

Otokrasinin popülist dalga içerisine girmesi ve düşünce özgürlüğünün sınırlanmasının Türkiye’ye çok şey kaybettirdiğini aktaran Davutoğlu, dünyada demokrasi yükselişinin bittiğini, otokrasinin yükseldiğini ve insan hakları ve düşünce özgürlüğünün sınırlandığı yeni bir dönem başladığını kaydetti.

Jurnalci.com