Ekonomi

Depolamalı rüzgar enerjisine 10 yılda 19 milyar avro yatırım bekleniyor

Paylaş:

ANKARA (AA) – Kökey, Dünya Rüzgar Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin rüzgar enerjisi sektöründe kapasite artışı ve üretimde değer zincirinin geliştirilmesi çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin rüzgar enerjisi ekosisteminin yıllar içinde oldukça geliştiğini ifade eden Kökey, yatırımcı, imalat kabiliyeti, proje geliştirme ve devreye alma kabiliyetleri dikkate alındığında Türkiye’de her yıl 3 bin megavat rüzgar kapasitesinin devreye alınabileceğini dile getirdi.

Kökey, yaklaşık 8 bin parçadan oluşan bir rüzgar santraline ait tüm ekipmanların Türkiye’de üretilebildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bir rüzgar türbininde ana ekipmanların tamamını, jeneratör dahil, ülkemizde üretebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi özellikle Avrupa’nın en büyük türbin üreticilerinden bir tanesine jeneratör imalat yapıyor. Dolayısıyla biz bugün kule, kanat, jeneratör yanında bağlantı elemanları, taşıma aparatları gibi gereken tüm ekipmanları üretebilecek kabiliyetli bir ülkeyiz. Ayrıca, 2022 sonundan itibaren tahsis edilen toplam 19 gigavat depolamalı rüzgar enerjisi yatırımları için 10 yıl içinde 19 milyar avroluk yatırım hesaplanıyor.”

Türkiye, rüzgarda AB’nin önemli bir sanayi paydaşı

Kökey, Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanında güçlü sanayisi ile yatırımları hızla gerçekleştirecek kabiliyette olduğunu aktardı.

Türkiye’nin bu alanda Avrupa Birliği’nin (AB) çok stratejik bir sanayi paydaşı olduğuna işaret eden Kökey, şunları kaydetti:

“AB’nin kendi hedeflerine ulaşması, Türkiye’deki rüzgar enerji santrallerinin de hızlı şekilde hayata geçebilmesi için sanayicilerimizin de artan kapasiteye sahip olması tabii ki gerekiyor. Dolayısıyla biz önümüzdeki süreçte tahsis edilen kapasiteler ve AB hedefleri doğrultusunda imalat kabiliyetimizin gelişeceğini ve yeni sanayi yatırımlarının geleceğini bekliyoruz. Bunu hızlandırmak için yapılması gerekenler sektör ve kamu arasındaki istişarelerle netleşecek. Ne kadar hızlı olacağı bize bağlı ama yatırımların geleceği konusunda umutlu olduğumuz aşikar. Geçtiğimiz yıllarda biz çok yüksek yıllık kurulu güçler gördüğümüz gibi çok düşük oranları da şahitlik ettik. Buradaki iniş çıkışlar, konjonktürel olarak o yıl içerisindeki dinamiklere bağlı olarak değişiyor. Ekonomik şartlara göre değişiyor. Ama şunu söylemek gerekir, ulusal enerji hedeflerimiz de zaten 2035’e gelene kadar her yıl minimum 1,5 gigavatı işletmeye almamız gerektiğini bize söylüyor. Sektör olarak bunun çok daha fazlasını yapabileceğimizi düşünüyorum. Rüzgar enerjisi kapasite artışında hedeflerimizi hiç düşürmedik. İniş çıkışlar olabilir ama orta vadede hedeflediğimiz noktaya varacağımızı umuyorum.”

Muhabir: Gülşen Çağatay,Gökçe Topbaş

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu