GüncelGündem

Deprem kuşağındaki Bingöl’de 20 yılda 5 bin 993 güvenli konut yapıldı

Paylaş:

BİNGÖL (AA) – Kuzey Anadolu Fay Hattı ile yine aynı noktada kesişen Doğu Anadolu Fay Hattı’nda yer alan Bingöl’de 22 Mayıs 1971’de gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremde 878 kişi öldü, 9 bin 111 bina hasar gördü.

Kentte son büyük deprem ise 1 Mayıs 2003’te 6,4 büyüklüğünde kaydedildi. 174 kişinin hayatını kaybettiği, 520 kişinin yaralandığı depremin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bingöl Belediyesi ve diğer kurumların çalışmalarıyla kentte riskli yapılar yıkılarak, yerine yenilerinin inşasına başlandı.

Deprem uzmanlarının sürekli işaret ettiği Bingöl’de, 2013’te Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünde “Kentsel Dönüşüm Masası”nın kurulması ile Kentsel Dönüşüm Projesi de hız kazandı.

Sadece son 10 yılda 2 bin 575 riskli yapının yıkımının gerçekleştiği kentin 5 mahallesine 20 yılda TOKİ tarafından 270 blokta 5 bin 993 konut yapıldı.

Bu konutlardan 1147’si ise Kültür Mahallesi’ne kazandırıldı. Depreme dayanıksız 295 binanın yıkıldığı mahallede Bingöl Belediyesinin yürütücülüğünde 2021 yılında yapımına başlanan konutlar geçen ay tamamlanarak, anahtarları hak sahiplerine teslim edildi.

“Korkusuz yatıyoruz”

Ocak ayında yeni konutlarına yerleşen vatandaşlardan Enver Şık (65), AA muhabirine, güvenli ve konforlu bir eve kavuştuklarını söyledi.

Şık, “Her sabah kalktığımda, her namaz kıldığımda teşekkür ediyorum. Önceki evimiz depreme dayanıksızdı, gece korkarak yatıyorduk, başımıza yıkılır diye. Şimdi korkusuz yatıyoruz. Allah bir dert keder vermesin, evimiz depreme dayanıklı. Allah devletimize zeval vermesin.” dedi.

Eşi Fadime Şık (60) ise evlerinin güzel ve rahat olduğunu, güvenle oturduklarını belirtti.

Şık, “Allah devletimizden, milletimizden razı olsun. Rahat yatıyor, rahat kalkıyoruz. Evimiz depreme dayanıklı çok şükür.” ifadelerini kullandı.

“Kentsel dönüşümü yaygınlaştırdığımızda güvenli yapı stokuna kavuşmuş olacağız”

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl’ün deprem açısından çok riskli bir bölge olduğunu, bu nedenle kentsel dönüşüm çalışmalarını ilin farklı mahalleleri için de ortaya koymaları gerektiğini söyledi.

Kültür Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarının önemli ve öncelikli olduğunu dile getiren Arıkan, hak sahiplerine anahtarlarını teslim etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Arıkan, şunları kaydetti:

“1147 konut, 190 iş yerimizin olduğu bu projemizde 21 bin metrekarelik de yeşil alan söz konusu. Vatandaşlarımızın aileleriyle güvenle oturabilecekleri bu projemiz ilimize ve mahallemize hayırlı olsun. Özellikle Maden Sokak başta olmak üzere Yenişehir Mahallesi ve Mirzan Mahallesi’nin belli kısımları ile Saray Mahallesi kentsel dönüşüm kapsamına alınması gereken yerler. Kentsel dönüşümü yaygınlaştırdığımızda Bingöl’ümüzde çok daha güvenli bir yapı stokuna kavuşmuş olacağız.”

“Mikro bölgelemeyle zemin çalışmalarını sağlıklı şekilde ortaya koyacağız”

Bu çalışmaları, Valilik, Bingöl Üniversitesi, Çevre, Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, AFAD ve diğer bütün kurumlarla işbirliği halinde yürüttüklerini belirten Arıkan, yeni kurdukları Kent Konseyi’nde de en öncelikli işlerinden birinin “deprem” konusu olacağını kaydetti.

Arıkan, yeni yerleşim alanları için çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bakanlığımızla yaptığımız görüşmelerle mikro bölgeleme çalışmasını başlattık. Mikro bölgeleme bundan sonraki süreçte yeni yerleşim yerleri başta olmak üzere yapılaşmada bize çok ciddi bir yol gösterecek. Aynı zamanda master planımızın da altyapısını oluşturacak, çünkü mikro bölgelemeyle arazi yapısını, zemin çalışmalarını sağlıklı bir şekilde ortaya koyacağız. Fay hatlarının nerede geçtiği, sıvılaşmanın nerede olup olmadığı, yapılaşmanın sağlıklı bir şekilde nereye yapılacağı noktasında mikro bölgeleme bize çok büyük bir avantaj sağlayacak. Depremi ilimizin en öncelikli işlerinden biri olarak düşünerek yeni yerleşim alanlarımızı, imar çalışmalarımızı buna göre yapacağız.”

Muhabir: Rıdvan Korkulutaş

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu