AktüelGüncelGündemTürkiye

Deprem Uzmanı Ahmet Ercan ‘Arkasından daha büyük bir deprem gelmez’

Paylaş:

AFAD verilerine göre saat 15:07’de İstanbul’un Kartal ilçesinde 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Vatandaşlara kısa süreli panik ve korku yaşatan deprem yerin 7 kilometre derinliğinde yaşandı. Kandilli Rasathanesi ise depremin 15 kilometre derinlikte gerçekleştiğini, büyüklüğünün 4.2, merkez üssünün Sultanbeyli olduğunu duyurdu.

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremi, SÖZCÜ’ye değerlendirdi.

Bunun bir deprem değil, “depremcik” olduğunu ifade eden Ercan, “Biz 4’ten büyüklerine deprem diyoruz, 4’ten küçüklerine ise depremcik diyoruz. Bunun büyüklüğü, 3.9. 3.9’luk bir depremin yıkım gücü yaklaşık 2’dir. 2 yıkım gücü de, raftan kavanozların düşmesine dahi neden olmaz, yapılarda çatlamaya neden olmaz. Sadece duyarlı insanlar tarafından duyulur. Ben depremin odak derinliği bir kurum tarafından 7, bir kurum tarafından 10 olarak verildi. Ben bunun daha sığ olduğu kanısındayım, 3 ila 5 kilometrede olduğu kanısındayım” şeklinde konuştu.

Bu depremin Kuzey Anadolu kırığı üzerinde olmadığının altını çizen Ercan, “Çünkü biz İstanbul depremini Avrupa Yakası’nın önünde bekliyoruz, Anadolu Yakası’nın önünde beklemiyoruz. İstanbul’da kırık olmayan hiçbir yer yok, her yerden kırık geçiyor. İstanbul’daki bu ikincil kırıkların her biri 2, 3, 3.5 hatta 4’e varan gerginlik boşalmaları yapabilir. Çok olağan” ifadelerini kullandı.

Taş ocağı patlamalarının bile bu büyüklükte bir sarsıntıya neden olabileceğini söyleyen Ercan, “Devamı gelmez. Bu gelip geçici bir olaydır… ‘Yok şuradan şu fay geliyor’, ‘ yok burası büyük deprem yeridir’ de… Böyle bir olay söz konusu değil. Marmara’da büyük depremin ayak sesleri falan da değil. Çünkü deprem beklediğimiz yerden çok uzakta bir yer. Bir depremcik oldu geçti, o kadar. Bunun arkasından daha büyük bir deprem gelmez” açıklamasında bulundu.

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

 • Kutikulatabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.
 • Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.
 • Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. Böcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.
 • Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.
 • Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.
 • Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
  Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
  Bitkilerde Aşırı Terleme ile Bitkilerde Su Kaybına SON..!!!
  Mısır Bitkisinde Yatma Problemine SON..!!

 

 

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları  Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu