Depresyon tedavisinde hangisi daha etkili?

Çağımızın hasatalığı depresyon tedavi edilmediği taktirde kronikleşir ya da sık sık nükseder. Depresyon halindeyken kişi umutsuzluk, çaresizlik ve keder negatif duygular içindedir. Bozuk ruh hali zamanla zihinsel ve fiziksel sağlığı da olumsuz etkiler. Yaşam kalitesini düşürür. İsteksizlik ve düşük yaşam enerjisi ile kişinin hayatı bir kısır döngüye girer.

Psikiyatrik rahatsızlıkların biyolojik, psikolojik ve sosyal olaylarda ortaya çıktığı bilinmektedir. Serotonin ve noradrenalin gibi nörokimyasalların beyindeki seviyelerini artırmaya yönelik ilaçlar ile tedavi edilebilen depresyonun psikoterapi ile de önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bazen ilaç tedavisi ile birlikte yürütülen psikoterapi yöntemleri kişisel psikanaliz, psikanalitik terapiler, destekleyici psikoterapiler, bilişsel davranışçı terapiler gibi çok çeşitlilik göstermektedir. İlaç tedavisi ise dikkat ve konsantrasyon güçlüğünün giderilmesinde, depresyona eşlik eden anksiyetenin kontrol altına alınmasında etkilidir. Ayrıca kişinin bozulan yaşam kalitesi ve düşük performansını hızlı bir şekilde düzeltmektedir. Psikoterapinin sonuç vermesi için kişinin sabırlı ve istikrarlı olması önemlidir. İlaç tedavisi bu durumda daha hızlı sonuç verdiğinden öncelikli tercih edilebilir ya da psikoterapi ile birlikte uygulanabilir.

Psikoterapi yöntemleri depresyona yol açan durumların bilinç dışı nedenlerinin bulunup ortaya çıkarılmasında, kişinin depresyon halinin farkında olmasına ve bu durum ile başa çıkma yetilerini kullanmasında yardımcı olur. Ayrıca olumlu bakabilmeyi, sorunları sağlıklı ve gerçekçi bir biçimde ele almayı, sorunlar karşısında alternatif düşünce geliştirmeyi de öğreten psikoterapi teknikleri ömür boyu yaşam kalitesini artırmaktadır.

Depresyon hastalarının çoğunluğu ilaç tedavisi istemese de bu kararı uzman hekim verir. Ancak araştırmalar yalnızca ilaç tedavisi gören hastaların depresyon halinin yıllar içinde tekrar ettiğini göstermektedir. Uzmanlar ilaç tedavisinin yanı sıra kişinin ruhsal durumu, eğitim durumu ve tedaviye ayırabileceği zaman ve bütçe gözetilerek uygun bir psikoterapi tekniğinin de başlanmasından yanadır. 1010

ilgili haberler