AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

DEVA Partisi’nden Burs Çıkışı: Bir IBAN da Öğrenciler İçin Verin

Paylaş:

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin öğrencilerin barınma sıkıntılarına yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Şahin, “Elinize dizinize dursun dediğiniz gençlerin hali sizin eseriniz. Sıkıştığınızda millete IBAN veriyorsunuz. Bir IBAN da öğrenciler için verin. Millet, öğrencilere karşılıksız para yağdırır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı. Elinize, dilinize dursun. Şu anda bunlar 650 liraya çıktı” sözlerini de cevaplayan Şahin, “2001 krizinde 45 liracık olan bursla 1 buçuk çeyrek alınırken şimdi 1 çeyrek altın dahi alınamıyor” şeklinde konuştu.

DEVA Partisi sözcüsü İdris Şahin, partisinin genel merkezinde gerçekleştiği basın toplantısı ile gündemi yorumladı.

Şahin’in açıklamaları şu şekilde:

“TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİNDEN KOPUK AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR”

“Sayın Cumhurbaşkanı, 19 yıllık iktidarın yorgunluğuyla Türkiye’nin gerçeklerinden kopuk açıklamalarda bulunuyor. Artık doğrudan muhataplarından şikayetçi oluyor, onları nankörlükle suçluyor. Ana muhalefet partisi liderinin eleştirilerine “Zaten abartılacak bir sorun yok ki. Ne abartıyorsun” diye cevap veriyor. Öğrencilere verilen kredi ve bursları sanki bir lütufmuş gibi başlarına kakıyor, kendi cebinden veriyormuş gibi ‘Elinize dilinize dursun’ diyor. Oysaki öğrenim kredisi, faiziyle geri ödenen bir borç olup bursla birlikte ikisi de vatandaştan toplanan vergilerden karşılanıyor.”

“SIKIŞTIĞINIZDA MİLLETE IBAN VERİYORSUNUZ”

“‘Kendilerine yazlık kışlık saraylar yapan iktidar, öğrencilerin barınabileceği yurtları mı yapamıyor?’ sorusu dilden dile dolaşıyor. İktidar, Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı gibi, büyükşehirlerde ‘Barınamayan gençler’ yarattı. Elinize dizinize dursun dediğiniz gençlerin hali sizin eseriniz. Nitekim, sizin pek sevdiğiniz bir yöntem var. Sıkıştığınızda millete IBAN veriyorsunuz. Bir IBAN da öğrenciler için verin. Bir IBAN verin millet, öğrencilere karşılıksız para yağdırır.”

“ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 24.46’SIYDI”

“Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin dip yaptığı 2001 krizinde bile 45 liracık olan öğrenci bursu ile yaklaşık 1 buçuk çeyrek altın alınırken bugün öğrencilere lütuf gibi sunulan 650 TL’ye bir çeyrek altın dahi alınamıyor. 2002 yılında 45 lira olan KYK kredisi 184 lira olan asgari ücretin %24.46’sıydı. 2021 yılında 650 TL olan KYK kredisi 2.825 TL asgari ücretin %23’ü. Sayın Cumhurbaşkanı bu halde neyi neyle kıyasladığının farkında mı?”

“HAYAT PAHALILIĞINI İNKAR EDEMEMESİDİR”

“İktidar medyası kendilerine söylenenleri papağan gibi tekrar ediyor. İktidar cenahında sevindirici tek gelişme iktidar medyasının hayat pahalılığını inkâr edememesidir. Ancak iktidar sorunun çözümünü yine yanlış yerde arıyor. Hayat pahalılığının da faizlerin yüksekliğinin de tek sorumlusu beceriksiz iktidarın ta kendisi. Tüm bunlar Erdoğan’ın siyasi kariyerinin ve cumhurbaşkanlığı hükûmeti denilen ucube sistemin yolun sonuna geldiğini, en geç 2023 yılında, otoriter bir düzenden yeniden ve daha güçlü bir demokrasi rotasına geçme şansının önümüzde durduğunu gösteriyor.”

“KALP PİLİ BİLE TAKILAMAYACAK”

“Medikalciler, devlet ve üniversite hastanelerinden yaklaşık 2 yıldır 6 milyar liralık alacaklarını tahsil edemediler. Geçen yıl firmalardan %25 oranında alacaklarından feragat isteyen iktidar, firmalar kabul etmeyince kararnameyle kabul etmeye zorladı. Firmalar kepenk indirmedi ama fiili olarak batmış durumda. Acaba Sağlık Bakanı, makamının hemen arkasındaki şehir hastanesinde kalça protez ameliyatları yapılamadığından haberdar mı? Bu gidişle pek çok üniversite ve devlet hastanesinde ameliyat yapılamayacak. Ameliyat ipliği bulunamayacak ve kalp pili bile takılamayacak. Üretim olmadığı ve ham madde alınamadığı için büyük bir halk sağlığı sorunu yaşanacak. Medikal sektöründeki işletmelerin sokağa taşan isyanına iktidar daha fazla sessiz kalmamalıdır.”

“Sayın Cumhurbaşkanı ‘Zincir marketlerdeki fiyat farklılıklarının üzerine giderek süratle kaldıracağız’, ‘Kira artışlarında suiistimal varsa bunun sorumlularını bakan arkadaşlarım yakın takibe alacak ve bu zulmün önüne geçeceğiz’ diyor. Siz, partili cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte hukukun üstünlüğünü yok ettiniz. Müdahaleci zihniyeti yaydınız. Merkez Bankası’nı çökertip enflasyonu hortlattınız. Vizyonsuz iktidar anlayışınızla, gıda fiyatlarındaki artışa sadece polisiye tedbirlerle müdahale ediyorsunuz. Girdi maliyetleri ve kur gibi faktörleri daha da kötüleştiriyorsunuz.”

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?

Manyezitin 700- 1200oC ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.  Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de kullanılır.

  • Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre endüstrisinde
  • kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
  • İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı olarak.
  • İlaç endüstrisi ve tıpta,
  • Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi olarak.
  • Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
  • Kâğıt endüstrisinde.
  • Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
  • Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent ve katalizör olarak kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ

0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184

Jurnalci.com

Pars Alüminyum Tozu

Kullanım Alanları

• Gümüş rengi için kullanılır,

• Kimyasal olarak alüminyum Tozu kontrollü reaksiyon değerleri için poliofelin, sentetik alkol ve alüminyum-bazlı kimyasalların kimyasal üretiminde tercih edilmektedir, ve plastik ve kozmetik sektöründe kullanılır,

• Roket Yakıtı olarak kullanılır,

• Fotovoltaik kalın film pastası olarak güneş pillerinin üretiminde elektrik iletkeni olarak kullanılır,

• Metallurji sektöründe redüktör (indirgen madde), ısı kaynağı ve alaşımlama katkısı olarak kullanılır,

•Alüminyum Tozunun ekzotermik özelliğinden dolayı alüminatermik uygulamalarda ve ekzotermik kaynaklarda sıklıkla kullanılır,

• Refrakter olarak çelik endüstrisinde kullanılır,

• Yapışkan, dolgu macunu ve kaplama olarak uzay ve askerî uygulamalarda kullanılır,

• Patlayıcı olarak maden, havai fişek ve askerî savunma sektöründe kullanılır,

• Toz metalurjisinde çeşitli parçaların üretiminde kullanılır.

DMRSÜREN Kimya LTD. ŞTİ.

Kimyadeposu.com

0216 4421200 - 0552 3307100

Kurşun oksit, mürdesenk, çinko tozu, alüminyum pastası, spekularit, demir tozu, mangan dioksit, mikronize manganez, mangan tozu, kurşun monoksit, magnezyum oksit, magnezyum sülfat, netyerim.net, claypacks.com, nem alıcılar, aktif kil paketleri, silika jel, kaolin, potasyum silikat, sıvı kükürt, sıvı kaolin, diyatomit, hayvan altlığı, sepiyolit, pars lime sülfür, hadjin yılan kovucu.
Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu