Die Welt muhabiri Deniz Yücel’e tahliye..

Alman Die Welt gazetesi, Türkiye’de tutuklu bulunan Deniz Yücel’in serbest bırakıldığını duyurdu.

Yücel’in avukatı Veysel Ok da, Twitter hesabından Yücel hakkında tahliye kararı verildiğini yazdı.

Başbakan Binali Yıldırım ve Alman mevkidaşı Angela Merkel, dün Berlin’de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına çıkmıştı.

Merkel, konuşmasında, Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel’in dava sürecinin hızlı ve adil bir şekilde yürütülmesi, bir an önce iddianamenin hazırlanması gerektiğini belirtmiş ve şunları söylemişti:

“Deniz Yücel konusu çok büyük önem taşımaktadır. İddianame hazırlanmamış olmasına rağmen tutuklu bulunuyor. Hukuk devleti ilkelerini görüştük. Konunun aydınlarılması açısından hukuk devleti ilkelerine saygı duyulması gerektiğini ifade ettik.”

Yıldırım, basın toplantısında Deniz Yücel’in tutukluluğuyla ilgili, ‘kısa sürede gelişme olacağını düşündüğünü’ ifade ederek, şunları söylemişti:

Umuyorum ki hukuk devleti kuralları içinde gerek yapılacaktır. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak. Her duruşma bir umuttur. Duruşma yapılırsa bir umut doğabilir. Bu gelişmelerin Almanya-Türkiye ilişkilerine zarar vermesini istemeyiz. Ümit ederim kısa sürede serbest kalmış olur. Kısa sürede bir gelişme olacağı kanaatindeyim.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber, Beyaz TV ve TV Net ortak canlı yayınında konuşmuş; Türkiye’de tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in serbest bırakılıp bırakılmayacağı konusunda, “Hiçbir surette olmayacak, ben bu makamda olduğum sürece asla. Onlar ne tür muamele yaparlarsa aynı muameleyi bizden görecekler. Onlardan herhangi birisi bizim elimize düşerse, aynı muameleyi görürler.” demişti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kan, Alman gazeteci Michel Friedman’ın Deutsche Welle’de hazırlayıp sunduğu Conflict Zone programının konuğu olmuştu.

Ravza Kavakçı Kan, programda, Deniz Yücel’in Türkiye’de 1 yıldır tutuklu olmasına ilişkin soruya hiçbir yanıt verememişti. Kan, Friedman’a Yücel’in tutukluğunu anlatmakta çok zor anlar yaşamış; ‘Dosyası var’ demekle yetinmişti.

Jurnalci.com