Diploma Sahtemi Gerçekmi tam bir muamma!!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın diplomasını aldığı Üniversite olarak bilinen  Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  1981 yılında henüz ortada yok. 1982 yılında kurulan fakültenin ilk dekanı olan  Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel. Marmara Üniversitesi’nin sitesinde de fakültenin kuruluş tarihi 1982 ve ilk dekanı da Batırel olarak yer alıyor. 

diploma002

Konu İle İlgili tartışmalar  2014 yılında başladı,Bunun üzerine Marmara Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Eroğan’a ait olduğu iddia edilen  bir diploma yayınladı. Şubat 1981 yılında verildiği iddia edilen diplomanın altında ise Dekan olarak da Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel’in imzası yer alıyordu.

Ancak; Marmara Üniversitesi’nin verdiğini iddia ettiği diplomayı ve bilgileri  Marmara Üniversitesi’nin resmi internet  sitesindeki bilgiler yalanlıyor. Üniversitenin resmi internet sitesine göre, Prof.Dr. Batırel, diplomanın verildiği iddia edilen 1981 yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde dekan değildi,çünkü Üniversite ortada henüz yoktu, Prof. Batırel’in dekanlığı 1982 yılında başlıyor ve 1992 yılına kadar devam ediyor. Yani diploma iddia edildiği gibi gerçekse , dekan bölümünde Prof. Dr. Batırel’in isminin bulunmaması gerekiyor.

diploma003

 Bir başka ayrıntı ise Batırel’in , Profesörlük ünvanının başlangıç tarihinin 1982 yılı olması. Batırel’in yayınlanan özgeçmişinde  1976-1982 yılları arasında Doç.Dr olarak görülüyor. Cumhurbaşkanı na  verilen diplomada Prof.Dr. olarak imzası olan Batırel in, diplomanın verildiği tarih olan  Şubat 1981 yılında Doç.Dr olarak anılıyor.

Erdoğan’ın diplomasının sahte olduğu yolundaki ilk iddia Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu tarafından ortaya atılmıştı. Halaçoğlu, Erdoğan’ın tahsil durumu ile ilgili bir mezuniyet belgesi yayınlamış ve eğitiminin Cumhurbaşkanı olmaya yetmeyeceğini söylemişti.