GüncelGündem

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cuma hutbesinde sokak hayvanlarıyla ilgili çağrı yapıldı

Paylaş:

“Merhamet Toplumu” bahisli hutbe, cuma vakti Türkiye genelindeki mescitlerde okundu. Merhamet hissinin Allah’ın kullarına bahşettiği en pahalı nimetlerden olduğu anımsatılan hutbede, merhametin can taşıyan her varlığa, hatta bütün kainata muhabbet nazarıyla bakmak olduğu vurgulandı.

“HER CANLIYA YAPILAN YETERLİLİKTE BİR SEVAP VARDIR”

“Alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed”in en besbelli özelliğinin merhamet ve şefkati olduğu hatırlatılan hutbede, “‘Her canlıya yapılan güzellikte bir sevap vardır.’ buyuran Resulullah’ın şefkat ve merhametinden bütün canlılar üzere hayvanlar da nasibini almıştır.” denildi.

“HAYVANLARIN UYGUN ORTAMLARDA YAŞAMA VE BARINMA HAKLARI GÖZETİLİR”

Hz. Muhammed’in insanlığa takdim ettiği unsurlar üzerinde yükselen İslam medeniyetinde hayvanlara şefkat ve merhamet gösterildiği söz edilen hutbede, “Hayvanların uygun ortamlarda yaşama ve barınma hakları gözetilir. Lakin hayvanların hakkı korunurken, mükerrem bir varlık olan insanın ziyan görmesine de müsaade verilmemelidir. İnsan hayatını tehdit eden hayvanlar cadde ve sokaklarda başıboş bırakılmamalıdır. Hastalık riski taşıyan yahut saldırgan hayvanlardan başta çocuklarımız olmak üzere insanlarımızı korumak, bunun için gerekli önlemleri almak hepimizin sorumluluğudur.” değerlendirmesine yer verildi.

“PEYGAMBERİM BİLDİRİLERİNE YİNE SARILMAK GEREKİYOR”

Şiddet, öfke, kin ve nefretin yürekleri işgal ettiği günlerde “Rahmet Peygamberinin” bildirilerine yine sarılmak gerektiği lisana getirilen hutbede şunlar kaydedildi: “O halde geliniz, asrımızın en büyük hastalığı haline gelen merhametsizliği bir tarafa bırakarak eşimize, çocuğumuza, ana babamıza, yaşlılarımıza, etrafımıza ve bütün canlılara karşı vicdanlı ve merhametli olalım. Gönlümüzde merhamet pınarları çağlasın sürekli. Kalbimizde merhamet isimli bir çınar büyüsün. Şefkat ve rahmet kaplasın dört bir yanımızı. Ailemiz ve toplumumuz merhamet ocağı olsun.”

Kaynak: AA / Aktüel

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu