AktüelGüncelGündemTürkiye

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı saldırı davasında karar

Paylaş:

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı saldırı davasında karar

Bağlar ilçesinde emniyet müdürlüğü binasının altına tünel kazarak bombalı saldırı düzenleyen Mehmet Onur ile Mehmet Hüseyin Maral’ın yargılanmaları ağır ceza mahkemesinde görüldü.

Olayın faillerinden Mehmet Onur, pişman olduğunu belirterek olay öncesi ve sonrasını şöyle anlattı:

ÖRGÜTTEN KORKTUĞU İÇİN KATLİAMI KABUL ETMİŞ!

“Emniyetin altına tünel kazdığımız binanın altındaki bodrumu kiraladıktan sonra Lice kırsalına gittik. Bizi Murat Üçer, Mehmet Barkın, Veli Taşkıran adlı teröristler karşıladı. Bana, kendilerine yardım etmemi, gerekirse beni ve ailemi Irak’a göndereceklerini, aksi halde yüzümü bile değiştirsem beni bulup öldüreceklerini söylediler.

Bodrumu kiralayan terörist Hiva Yüksekbağ’a bu işlere girmek istemediğimi söylediğimde, ‘Artık çok geç. Geldin buraları gördün, yerlerini öğrendin, seni yaşatmazlar. Davaya ihanet edenlerden birini Suudi Arabistan’da bulup estetik ameliyatla yüzünü değiştirmesine rağmen ailesiyle birlikte infaz ettiler’ dedi.

Sonra terörist Veli Taşkıran Diyarbakır’a geldi. Onu tren garında elinde valizle karşıladık. Birlikte tünelin kazıldığı bodruma geldik. Ardından Harun kod adlı Ayhan Küçükçelebi gelerek kazıya katıldı.

Şino kod adlı Mehmet Hüseyin Maral ile inşaat malzemeleri satan işyerlerinden kırıcı, delici aletler, tulum, eldiven, çekiç, kazıda su çıkarsa tahliye etmek için su motoru ve yüklü miktarda gıda satın aldık.”

 40 GÜN BOYUNCA KAZI YAPMIŞLAR POLİS FARK ETMEMİŞ

Devamında, tulum giyip kazıya başladıklarını anlatan sanık sözlerini şöyle sürdürdü:

“30 metre derine inince su çıktı. Suyu dalgıç motor ve hortum yardımıyla tahliye ediyorduk. Çıkan molozu pikapla boş arazilere atıyorduk. 40 gün kazı yaptık.

Ben garsonluk yaparken boynumdan yaralandım ve çalışamadım. 3 çocuğum ve birikmiş kira borcum nedeniyle bunalımdaydım. Çocukluk arkadaşım Hiva bana 2 bin 500 lira para verince kiramı ödeyip çocuklarıma elbise aldım.

Sonra bana ‘Sana verdiğim para benim değil, bunların hepsi kanlı para, örgütün parası ancak bana bir yardımcı lazım, ben dükkân açtım ve bu dükkânda mermer malzemesi satacağım. Yardım edersen sana para vermeye devam ederim’ dedi. Ben de kabul ettim.

Sonra tünel kazılan bodrumu satın aldığını ve buraya mermer atölyesi açacağını söyledi. Benim de uyuşturucu suçundan aldığım cezalar nedeniyle hakkımda arama kararı çıkmıştı.” diye konuştu.

 “PATLAMADAN SONRA OLAY YERİNİ GEZDİK”

Sanık, “Hiva bana, ‘Biraz sabret seni ve aileni Irak’a gönderip size orada ev kuracağım’ dedi. Kazı yaptığımız bodrumda Hiva ile alkol aldık. Patlamadan iki gün önce Diskoda tanıştığım Ceren adlı kızla bodruma gelip eğlendik, sonrasında patlama oldu.

Patlama yerine Hiva ile birlikte gittik. Bölgeyi gezdik, ne olup bittiğine baktık. Sonra Lice’den Hiva’nın telefonuna şifreli mesaj geldi. Bizi merak etmişler. Ben Irak’a kaçmak için hazırlık yaparken Cizre’de yakalandım. Çok pişmanım.” Sanık Mehmet Hüseyin Maral da örgüt baskısı ve tehditle kullanıldığını belirtti.

 KAZI ÖNCESİ KAMERA SİSTEMİ KURDULAR

Mahkeme, terörist Hiva Yüksekbağ’ın kendini mermer ustası tanıtarak buraya atölye açacağını söyleyip Emniyetin hemen yanındaki Ecrin Apartmanı altındaki bodrumu kiraladığını belirtti.

Mahkeme, teröristlerin kiraladıkları bodrumdan emniyet binasına tünel kazımına başlamadan önce emniyet caddesini ve bodrumun giriş kapısını görecek şekilde kamera sistemiyle donattıklarını, ardından kayıt cihazı taktırıp olası gelişmeleri internet üzerinden bilgisayar ortamında izlediklerini kaydetti.

Teröristlerin daha sonra nalburca giderek kaya ve asfalt kırma işlerinde kullanılan aletleri satın alıp kazıya başladıklarını, kazma işlemini nöbetleşe dışarı çıkmadan yaptıkları için bodrum katına ranza ve yatak getirdiklerini ifade etti.

Tünel kazımıyla ilgili video çekimi de yapan teröristlerin, bu görüntüleri örgütün dağ kadrosuna da aktarıp buradan gelen talimatlara göre hareket ettikleri kaydedildi.

Mahkeme Irak’a kaçmak isterken yakalanan sanık Mehmet Onur’dan alınan kan örneğinden elde edilen genotipin, kazı yapılan bodrumda ele geçen havlu üzerindeki genotipin ayrı olduğunu vurguladı.

Kazı yapılan bodrumda, teröristlerin alışveriş yaptıkları market poşetleri üzerinde yapılan incelemede de sanık Mehmet Onur’a ait 13 ayrı parmak izi çıktığı bildirildi. Sanık Mehmet Hüseyin Maral’ın da örgütün aktif bir işbirlikçisi olduğu, Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinin araç tamir ve bakım onarım binasının orta kısmına kadar tünel kazarak 3 ton patlayıcıyı infilak ettirdikleri bildirildi.

İKİSİNE DE REKOR CEZA

Mahkeme iki sanığı da devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, polis Burhan Mercan ile teknisyenler Cengiz Tekin ile Yunus Elaltunterin’i şehit etmek suçlarından ayrı ayrı 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı.

Mahkeme sanıkları patlama sonrasında yaralanan, ev ve araçları hasar gören vatandaşlar ile çöken emniyet binasında hasar gören kamu araçları nedeniyle de ayrıca 1391 yıl 7’şer ay hapisle cezalandırılmalarına oy birliğiyle karar verdi.

HEPSİ ÖLDÜRÜLDÜ

Tünel patlamasının faillerinden Eylül kod adlı Murat Üçer, Dijwar kod adlı Mehmet Barkın, Harun kod adlı Ayhan Küçükçelebi, Botan kod adlı Veli Taşkıran ile Zınar kod adlı Hiva Yüksekbağ Diyarbakır kırsalında sonraki tarihlerde çıkan çatışmalarda Kulp, Lice, Hazro kırsalında ölü ele geçirildi. Çiyager kod adlı Berşan Ölmez ise örgütten firar etti.

 

 

 

FERRO ALAŞIM TOZLARI VE KULLANIM ALANLARI

Ferro Molibden Tozu: Otomobiller, ağır kamyonlar, köprüler ve üst geçitler, inşaat vinçleri, büyük miktarda gerilime dayanım gereken veya iyi bir mukavemete ihtiyaç duyulan diğer tüm yapılarda kullanılan çelik üretimi için kullanılır.

Ferro Wolfram Tozu: Ferro Tungsten esas olarak herhangi bir alaşımın erime noktasını arttırmak için kullanılır ve bu nedenle Havacılık, Döküm ve Kaynak Elektrot gibi çeşitli uygulamalar için uygundur. Elektrotlar içinde, Ferro Tungsten esas olarak Sert Dolgu Elektörleri ve hatta Sert Dolgu Borulu Elektrotların üretimi için kullanılır.

-Ferro SilisyumTozu:  Ferrosilisyum, çelik ürün kalitesini geliştirmek için sıvı metalde oksijeni gidermek amacıyla alaşım elementi olarak kullanılır. Silisyum temel olarak mukavemet ve aşınma direnci, esneklik (yay çelikleri), korozyon direnci (ısıya dayanıklı çelikler) ve düşük elektriksel iletkenlik ve mıknatıssal büzülme (elektriksel çelikler) özelliklerini arttırır. Düşük Al içerikli Standart FeSi, Yüksek Saflıktaki FeSi ve düşük karbonlu FeSi ürünleri, transformatör/motor, rulman, darbe emici, araç lastiklerinde çelik kord bezi ve paslanmaz çelik imalatında kullanılan özel kalitede çeliklerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ferro Krom LCTozu: Düşük Karbonlu Ferro Krom, Karbon yüzdesini Karbon seviyelerini etkilemeksizin ayarlanması gereken çelik içine eklenir. Düşük Karbonlu Ferro Krom Toz, Kaynak Elektrotları ve Çubuk Elektrotları gibi seveal uygulamalarda kullanılır.

Ferro TitanyumTozu:  Ferro Titanyum, Kükürt, Karbon, Oksijen ve Azot ile son derece reaktif olduğu için Çelik Üretiminde Temizlik Maddesi olarak kullanılır. Ayrıca deoksidasyon, kükürt giderme ve denitrifikasyon için kullanılır. Ferro Titanyum, Kaynak Elektrotları ve Yangın İşleri uygulamalarında da kullanılır.

Ferro VanadiumTozu: Ferro Vanadyum, alkalilere ve ayrıca sülfürik ve hidroklorik asitlere karşı stabilite sağlar. Ferro Vanadyum, Çeliğe Karşı Korozyonun Önlenmesine de Yardımcı Olur. Aynı zamanda Çelik, Döküm ve Kaynak malzemelerinin Çekme Dayanımının arttırılmasına da yardımcı olur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ 0216 4421200-05523307100-05325466184www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com 

Jurnalci.com

 

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu