GüncelGündem

Diyarbakır’da boğulma vakalarına karşı köy ziyaretleriyle çocuklar bilgilendiriliyor

Paylaş:

DIYARBAKIR (AA) – DSİ 10. Bölge Müdürlüğünce “Ağaç yaşken eğilir” temasıyla yürütülen çalışma kapsamında boğulma vakalarına karşı bilinçlendirme çalışması başlatıldı.

Kentte sulama kanalı, nehir ve göletlerin bulunduğu Eğil, Ergani, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde yürütülen çalışma ile ekipler okulları ziyaret ederek çocuklara uyarılarda bulunuyor.

Ekipler riskli alanlarda suya girilmesi halinde karşılaşılacak tehlikeleri sunumlarla anlatıyor.

Eğitim sonunda çocuklara üzerinde “Sulama kanalına girmek tehlikeli ve yasaktır” yazılı balon ve kalemler hediye ediliyor.

Eğitim için ziyaret edilen köylerde ve kırsal mahallelerdeki camilerde de riskli alanlarda suya girilmemesi yönünde Türkçe, Kürtçe ve Zazaca anons yapılıyor.

“5 bin kişiye eğitim vermeyi düşünüyoruz”

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır-Batman Sulamaları İşletme ve Bakım Şube Müdürü Dr. Ramazan Yolcu, AA muhabirine, 482 kilometre uzunluğunda ana kanal, 25 sulama ve 25 depolama tesisiyle bölgede 90 bin hektar alanda tarımsal sulama hizmeti sunduklarını belirtti.

Mevcut çalışma sahasında can güvenliğinin sağlanması için tedbirler aldıklarını ifade eden Yolcu, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Bölge Müdürlüğü olarak, sulama kanalları, baraj ve gölet çevrelerinde uyarı levhası, ışık uyarı düzeneği, zincir ve şamandıra gibi fiziki tedbirler almaktayız. Bunun yanı sıra esas önemli olan yapısal olmayan tedbirler. Toplumun bilincinin artırılması büyük önem arz etmektedir. Fiziksel tedbirleri ne kadar alırsak alalım önemli olan eğitim çalışmalarına yön vermemiz.” dedi.

Yolcu, sulama tesislerine su vermeden önce kamu kurumları ve STK’ler aracılığıyla uyarı yazıları paylaşıldığını dile getirerek ayrıca camilerden anons sistemiyle suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğunu aktardıklarını bildirdi.

2023 yılı sulama sezonu için Eğil, Ergani, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerindeki 40 yerleşim yerinde eğitim çalışması planladıklarını anlatan Yolcu, “Toplamda 5 bin kişiye eğitim vermeyi düşünüyoruz. Şimdiye kadar 11 mahalleye ulaştık ve yaklaşık 2 bin kişiye eğitim çalışması yaptık.” diye konuştu.

Yolcu, kalan çalışmayı da tamamlayarak sulama sezonuna girmeyi planladıklarını aktardı.

“Alınan tüm tedbirlere rağmen kentte son 10 yılda sulama kanalı, göl ve göletlerde 85 kişi yaşamını yitirdi.” bilgisini veren Yolcu, özellikle ilkokul çağındaki çocuklara eğitim vermeyi ilke edindiklerini, sulama kanalı bulunan yerlerde öğrencilere yönelik eğitim çalışmasını sürdüreceklerini söyledi.

Ekiplerin ziyaret ettiği Kayapınar ilçesindeki Devegeçidi İlkokulunda okuyan 9 yaşındaki Ahmet Aslan ise sulama kanalına girmenin tehlikeli ve yasak olduğunu öğrendiklerini, kanal ve baraj göllerine girenleri uyaracaklarını belirtti.

Aslan, ekipteki ağabey ve ablalarının verdiği eğitimle öğrendiklerini yakınlarına da anlatacağını söyledi.

10 yaşındaki Beyzanur Şimşek de verilen eğitimle baraj göllerine ve sulama kanallarına girmenin tehlikeli olduğunu öğrendiklerini ifade etti.

Muhabir: Bestami Bodruk,Aydın Arik

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu