GüncelGündem

Diyarbakır’daki canlı bomba saldırısı sanıklarına rekor ceza

Paylaş:

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü binasına bomba yüklü araçla düzenlenen ve ortalarında üç aylık bir bebeğin de bulunduğu 13 kişinin vefatıyla sonuçlanan intihar hücumuyla ilgili dün görülen karar duruşmasında 6 sanık başka farklı 14 sefer ağırlaştırılmış müebbet ve 8070’er yıl mahpusla cezalandırıldı.

Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP eski eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Sırrı Süreyya Lider ile Ziya Pir Terörle Çaba Şubesinde sorgulanırken 4 Kasım 2016 günü Emniyet Müdürlüğü binası önünde bomba yüklü bir minibüsle intihar saldırısı düzenlenmişti.

Saldırıda Habibe Aydın, Halime Bulut, Hava Fidanboy, İsmail Mavitaş, Kadri Tabier, Mehmet Hanefi Boğa, Merve Erman, Recai Altay, İstek Çınar, Semih Turgut, Zeynep Sevinçer, Muhammet Can Eringin (3 aylık bebek) ile Suriye asıllı Abdurrahman Hasan hayatını kaybetmişti.

Saldırı mesai saati başlamadan gerçekleşince ortalarında polislerin de olduğu, işe ve okula gitmek için otobüs duraklarında bekleyen 538 kişi de yaralanmış, 5 bina büsbütün yıkılmış, onlarca bina, işyeri ve araç ağır hasar görmüştü.

EMNİYET BİNASIYLA BİRLİKTE BİR SEMT YERLE BİR OLDU

Hain hücumla ilgili 6 yıldan beri tutuksuz yargılanan 6 sanıkla ilgili dava dün Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Karar duruşmasına sanıklar katılmadı.

Saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba terörist Emrah Dayan ölürken, olayla kontaklı oldukları ve üzerlerinde patlayıcı unsur imalinde kullanılan RDX, antimon elementi ve barut artıkları çıkan 6 sanıkla ilgili dava karara bağlandı. Mahkeme, 63 RB 273 plakalı bir minibüsün sürücü koltuğu hariç tüm koltuklarının sökülüp içine uzaktan kumanda düzeneğine bağlı tonlarca bomba yerleştirildiğini belirtti.

Canlı bomba Emrah Dayan

DEPREMDEN DAHA ETKİLİ

Emniyet binası önüne gelen teröristin bombayı patlatması sonucu yerleşke içindeki Eğitim Şube, Bomba İmha, Olay Yeri İnceleme, Bağlar Emniyet Müdürlüğü, ek hizmet binaları, cami, kapalı spor salonu, resmi hizmet araçları, sivil araçlar ile emniyet etrafındaki 5 binanın büsbütün yıkılarak yerle bir olduğu tabir edildi.

Mahkeme, bombanın tesiriyle kaldırımdaki ağaçların kökünden söküldüğünü, civardaki apartman ve işyerlerinin duvar ve taşıyıcı kolonlarının büsbütün çöktüğünü, enkaz altında bir polis ile nezarette sorgulanan bir şüphelinin de hayatını kaybettiğini vurguladı.

NOTERDEN DEVRANINI ALDI, MUAYESİNİ YAPTIRDI BOMBA YERLEŞTİRDİ

İçine bomba döşenen minibüsün hücumdan iki ay evvel terör örgütü tarafından bir oto galericiden satın alındığını belirten mahkeme, aracı satın alan ve daha sonra Hazro kırsalında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen terörist Ramazan Budak’ın aracın noterden devranını aldıktan sonra yol denetiminde polis ve jandarmaya yakalanmamak için TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonunda muayene süreçlerini tamamladıktan sonra Lice kırsalına bomba düzeneğini yerleştirmek için götürdüğünü tabir etti.

Mahkeme, canlı bomba saldırısının sabah mesai saati başlamadan gerçekleştirilmesi nedeniyle toplu taşıma araçlarına ilişkin otobüs duraklarında araç bekleyen öğrenci ve kamu çalışanlarının da bulunduğu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 538 kişinin yaralandığını belirtti.

ÇORAPLARINA KADAR RDX KALINTISI BULUNDU

Mahkeme sanıklar Yılmaz Budak, Serdar Budak, Suat Sular, Mehmet Ekmen, İshak Tayar ve Turgay Ebrem’in taarruzdan bir gün sonra yakalanmış olmalarına karşın el ve yüz svaplarında, kıyafetlerinde patlayıcı artığı RDX, TNT kalıntıları ve Antimon elementi içeren kimyasal unsur kalıntıları bulunduğuna dikkat çekti.

Sanık Turgay Ebrem’in, bomba yüklü aracı satın alan terörist Ramazan Budak’ı tanımadığını belirtmiş olmasına karşın Bilgi Teknolojileri İrtibat Kurumundan gönderilen HTS kayıtlarına nazaran 6 defa karşılıklı görüşme yaptıklarına dikkat çekti.

Mahkeme, çoraplarına kadar antimon ve RDX kalıntıları çıkan 6 sanığın, terör örgütünün kırsal takımıyla irtibat kurup yüzlerce kiloluk bombalı aracın, nüfusun son derece ağır olduğu caddede patlatılmasını sağladıklarını belirtti.

Mahkeme tümü tutuksuz yargılanan sanıkları “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, kişiyi yerine getirdiği kamu vazifesi nedeniyle öldürmek, taammüden adam öldürmek” cürümlerinden farklı yarı 14 kere ağırlaştırılmış müebbet mahpus ve 538 kişiyi de öldürmeye teşebbüs etmek kabahatinden 15’er yıl olmak üzere toplam 8070 yıl mahpusla cezalandırıldı. Mahkeme kararla birlikte tüm sanıklar hakkında tutuklama yönelik yakalama kararı çıkardı.

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu