EkonomiGüncel

Doğal gazda sözleşme süresi bu yıl dolacak

Türkiye'nin doğal gaz ithalatında sözleşme süresi bu yıl dolacak.

Paylaş:

Türkiye’nin Rusya, Azerbaycan ve Nijerya ile 1990’lı ve 2000’li yıllarda imzaladığı yıllık 16 milyar metreküp hacimli uzun vadeli doğal gaz ithalat sözleşmelerinin vadesi, bu yıl doluyor. Reuters’ın analizine göre, her yıl genişleyen doğal gaz dağıtım ağının yanı sıra kuraklığa bağlı gerileyen hidroelektrik üretimini telafi için devreye giren doğal gaz santrallari sebebiyle tüketimin bu yıl, 60 milyar metreküp düzeyine yükselerek rekor kırması bekleniyor.

Yani Türkiye’nin gaz tüketimi geçen yılki düzeyin en az 10 milyar metreküp üzerine çıkacak. Sektör uzmanlarının verdiği bilgiye göre, doğal gaz tüketiminin karşılanabilmesi için sona eren kontratların tamamının en az aynı miktarlar ile yenilenmesi gerekecek.

Eski BOTAŞ alım dairesi başkanı, sektör danışmanı Arif Aktürk, “Geçen kış 285 milyon metreküp günlük zirve tüketimi gördük. Bu yıl gaz santrallerindan dolayı herhalde 300 milyon m3’ü görürüz. Yani LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) dâhil ülkeye her giriş noktasından doğal gaz sağlanması gerekecek. Sona eren kontratların miktarları sisteme girmek zorunda” dedi.

Azerbaycan ile sözleşmenin yenilenmesine rağmen bu ay sona eren Nijerya’dan yılda 1,3 milyar metreküp LNG ve yıl sonunda süresi dolacak olan 4 milyar metreküpü BOTAŞ, 4 milyar metreküpü özel sektör tarafından olmak üzere Rusya’dan 8 milyar metreküp doğal gaz ithaline yönelik sözleşmesinin yenilenmesi gerekecek. Üst düzey bir yetkili Rus ithalat tekeli Gazprom ile BOTAŞ arasındaki sözleşmeye atıfta bulunarak “Gazprom ile sona erecek kontrat için henüz mutabakat sağlanmadı. Yıl bitmeden bu mutabakatın sağlanacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Aktürk, satıcıların fiyat belirlediği piyasanın Ankara aleyhine çalıştığına dikkat çekerek “Çok yüksek fiyatlar müzakerelerin satıcıların güçlü olduğu pozisyonda yapılmasını mümkün kılar. Gaz ticareti artık her zamankinden diplomasi ve dış politikanın alanı haline geldiği için müzakerelerin nasıl sonuçlanacağını tahmin etmek pek mümkün değil” diye konuştu.

Aktürk, “Türkiye büyük ihtimalle esnek teslimat hacimleri talebini ilerletmekte zorlanacak. Ankara günlük sevkiyat hacimlerinin artırılmasından, yıllık sevkıyat hacimlerinin ise azaltılmasından yana. Esneklik onlar için ek maliyet demek” diye konuştu.

 

Pars Alüminyum Tozu

Kullanım Alanları

  • Gümüş rengi için kullanılır
  • Kimyasal olarak;Alüminyum Tozu kontrollü reaksiyon değerleri için poliofelin, sentetik alkol ve alüminyum-bazlı kimyasalların kimyasal üretiminde tercih edilmektedir, ve plastik ve kozmetik sektöründe kullanılır
  • Roket Yakıtı olarak. kullanılır
  • Fotovoltaik kalın film pastası olarak;güneş pillerinin üretiminde elektrik iletkeni olarak kullanılır
  • Metallurji sektöründe redüktör (indirgen madde), ısı kaynağı ve alaşımlama katkısı olarak kullanılmaktadır. Alüminyum Tozunun ekzotermik özelliğinden dolayı alüminatermik uygulamalarda ve ekzotermik kaynaklarda sıklıkla kullanılır
  • Refrakter olarak çelik endüstrisinde kullanılır
  • Yapışkan, Dolgu Macunu ve Kaplama olarak uzay ve askeri uygulamalarda kullanılır.
  • Patlayıcı olarak maden, havai-fişek ve askeri savunma sektöründe kullanılır
  • Toz Metallurjisinde çeşitli parçaların üretiminde kullanılır

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0552 3307100

Kurşun oksit,mürdesenk,çinko tozu,alüminyum pastası,spekularit,demir tozu,mangan dioksit,mikronize manganez,mangan tozu,kurşun monoksit,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,netyerim.net,claypacks.com,nem alıcılar,aktif kil paketleri,silika jel,kaolin,potasyum silikat,sıvı kükürt,sıvı kaolin,diyatomit,hayvan altlığı,sepiyolit,pars lime sülfür,hadjin yılan kovucu.

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu