Ekonomi

Doğalgazda En Düşük 1000 TL Faturaya Hazır Olun!

Paylaş:

Havalar soğudu, vatandaşı ısınma maliyetinin ne kadar olacağına dair düşünce sardı. Alım gücünün erimesi faturalarının aile bütçesi üzerindeki yükünü artıyor. Yeni yılda zam gelmezse dahi ısınmanın maliyeti bin TL’nin üzerinde olacak.

Kış mevsimi ile birlikte doğalgaz faturaları artmaya başladı ve aile bütçeleri üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. İktidarın seçim yatırımları adına doğalgaz fiyatlarını kontrol etme politikası, artan enflasyonla birlikte birçok hane için ısınma maliyetlerinin ödenemez hale gelmesine neden oluyor.

BirGün’den Havva Gümüşkaya’nın haberine göre; 2019 Mart’ında yapılan yerel seçimler öncesinde, BOTAŞ’ın doğalgaz satış tarifelerinde konutlar ve küçük işletmeler için yüzde 10, elektrik santralları için yüzde 8,8 oranında bir indirim uygulandı. Ancak seçimlerin ardından yapılan zamla birlikte 2019’da doğalgaz satış fiyatları konut ve küçük işletmeler için yüzde 41,1, büyük sanayi için yüzde 14,1, elektrik santralları içinse yüzde 3,8 oranında artış gösterdi. Salgın döneminde indirim yapılsa da 2021 içinde politika değişikliğiyle her ay doğalgaz fiyatlarına zam geldi. Konut aboneleri için satış fiyatları yüzde 47,15 arttı. Zam süreci 2022’de de devam etti ve konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatları yüzde 119,37 arttı.

2023’te genel seçimlere yönelik yeni indirimler yapılmaya başlandı. 2023’ün ilk dört ayında konut satış fiyatları sabit kalsa da Şubat, Mart ve Nisan aylarında işyerlerinde üç indirim gerçekleşti. Ocak 2019-Nisan 2023 döneminde BOTAŞ, konutlarda doğalgaz fiyatlarını yüzde 358,50 oranında artırdı. Aynı dönemde TÜFE’deki artış yüzde 224 oldu. Bu durumda konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatlarına enflasyonun 134,5 puan üzerinde zam yapıldı.

Nisan sonunda yapılan açıklama ile bir yıl boyunca her ay 25 metreküp doğalgazın ücretsiz olacağı duyuruldu. Ancak bu kullanım, kış aylarında artan ortalama tüketimin oldukça altında kaldı. Gaz-Bir’in raporuna göre, 2021-2022 kış döneminde aylık ortalama doğalgaz tüketimi hanelerde 156 metreküp oldu. İklim değişiklikleri bu tüketimi artırıyor. Son 5 yılda ortalama tüketim en yüksek seviyeye ulaştı ve 2022 Şubat ayında bir önceki yıla göre yüzde 23 artarak 195 metreküp oldu.

Aylık ortalama tüketim ve fatura:

İstanbul: 914 TL

Ankara: 1050 TL

Erzurum: 1268 TL

Hane başı aylık tüketim: 145 metreküp

2022’de hane başına düşen ortalama tüketim en yüksek olan il Hakkari oldu ve 1484 metreküp ile listenin başında yer aldı. Sıralamadaki ilk beş il sırasıyla Ağrı, Ardahan, Erzurum ve Kars oldu, hepsi Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunuyor.

2022’de bir hanenin ortalama yıllık doğalgaz gideri 6020 TL oldu. Bu miktarın 4816 TL’si ısınma için, 1204 TL’si ise sıcak su ve pişirme için harcandı.

Eğer yerel seçimlere kadar doğalgaz fiyatlarına zam yapılmazsa, İstanbul’da ortalama tüketime göre aylık doğalgaz faturası 914 TL, Ankara’da 1050 TL ve Erzurum’da 1268 TL olacak.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu