Doğan Özdemir – Bana Bir İnsan Resmi Çizebilir Misin?

Bana Bir İnsan Resmi Çizebilir Misin?

Bu başlık sanırım size de büyük ustanın ünlü sözünü anımsatmış olmalı; “Bana mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin?”

Peki, mutluluğun resmi gerçekten çizilebilir mi? Resimdeki ustanın o fırça darbeleri resme bakana bu duyguyu gösterebilir mi? Tartışması uzun olacağından biz resmi yapanla resme bakana bırakalım bu durumu en iyisi…

Evet; benim aklıma da uzun süredir bu cümle gelmekteydi; “insan resmi çizmek.” Üstelik bu resmi öyle tuval üzerinde yağlı boya falan da değil; her hangi bir kalemle boş bir beyaz kâğıda aynen çocukların çizdiği insan figürüyle çizmek de yeterli… Yuvarlak bir baş, bunun üzerinde olması gereken kulaklar, burun, gözler ve ağız… Kısa bir boyun… Altında isterse dikdörtgen gibi olsun; bir gövde… Gövdenin iki yanında yine dikdörtgen bile olabilir; iki kol… Kolların ucuna eklenmiş beşer parmak… Sonra gövdenin altında iki sütun halinde iki adet bacak… Ve bacaklara eklenmiş ayaklar…

Şu yukarıda anlattığım çok kolay çizilebilecek bir resim oldu, değil mi? İsterseniz beceriniz oranında bu sayılanları siz daha farklı ve daha güzel çizebilirsiniz. Hatta lütfen hemen bir kâğıt kalem alarak bu insan resmini çizin. Ama sadece sayılan organlarıyla çizin!

Şimdi size basit bir soru soracağım: Bu resimde ilk bakışta ne görüyoruz? Sadece bir insan, değil mi? Üstelik erkek-kadın veya çocuk olduğu bile belli değil…

Şimdi ona yuvarlak kafasına uzunca saç eklediğimizde kadın, kısa saç ve bıyık eklediğimizde erkek, yüzüne çocuksu karakterler verdiğimizde çocuk, siyaha boyarsak zenci, sarıya boyarsak Çinli olduğunu herkesin kabul edeceğini biliriz. Elimizdeki o çok basit çiziktirilmiş resme bir anda kaç anlam yükleyebildik değil mi? Şimdi size can alıcı bir soru soracağım: Bu resme siz neler katabilirsiniz? İlk aklınıza gelen özellikler; insan deyince sizin kabul ettiğiniz kavramı içeren eklentiler neler olmalı?

Ben sizlere bazı ipuçları vereyim: Bu resmin altında şunlar da olsun;

–İnancı belirten türban, fes, Yahudi şapkası, Hıristiyan başlığı, Alevilik bandı vb…

–Etnik kökeni belirleyen giysiler, derisinin renkleri,

–Gücü gösteren eklentiler, silah, para vb…

–Sevgiyi gösteren şeyler; çiçek, kalp, doğa, el ele tutuşma vb…

Veya aklınıza gelecek daha başka ayrıntıları da ekleyebilirsiniz.

Böylece size “Bana bir insan resmi çizebilir misin?” diye sorduğumda siz de bana “işte benim insan resmim bu” diyebileceğiniz bir resim istiyorum. Ya da anlatımını bekliyorum.

Gazetede yayınlandığında bunlara yanıt vermek zor olacaktır. Ama bir gün sonra kendi facebook sayfamda da bu yazı yayınlanacak. Yanıtlarınızı o zaman bu yazımın altına yazarsanız size beklediğiniz yanıtı vereceğimden emin olunuz. Bunu bit tür yarışma olarak görebilirsiniz.

Şimdilik hoşça kalın.