Doğan Özdemir – Santral Turizmi

İlimizde yapılmak istenen Nükleer Santral, geçici olarak projeleri durdurulmuş olan Termik Santraller, halen çalışan HES’ler;

Sinop bir Santraller Kenti olmalıdır! Bunun kıymetini biz solcular anlayamıyoruz; ekonomiden de anlamadığımız gibi… Düşünün bir kez; sırf Nükleer Santrallerin o muhteşem bacalarının önünde resim çektirebilmek için ülkemizin dört bir yanından akın akın gelecek turistleri ve kentimize sağlayacağı katma değeri; gerekli malzemeleri yapabilmek için hemen çevresinde kurulacak atölye ve fabrikaları; yapımında çalışacak on binlerce kişiyi düşünün! Böyle bir fırsata hangi akılla hayır denebilir?

Nükleer Santral için yapılacak Bilgilendirme Toplantısına tüm Sinop halkı davet edilmişti. Bu güne kadar hep muhaliflerin ağzından duyduğumuz eleştirilerin yerine bu işi yapacak çok değerli büyüklerimizin kendi ağzından gerçekleri ve doğruları dinlemeye bu aşkla yana yana gitmek istemiştik. Ancak bir-iki saat kadar erken yola çıkmış olsak da, büyüklerimiz sırf bizlerin can güvenliği için Su Ürünleri Fakültesi önündeki köprünün adeta göçmek üzere olduğunu son anda fark ederek, görevlendirilen polislerimizin bizleri o tarafa geçirmediğini, eğer şu anda yaşıyorsak onların bu ileri görüşü sayesinde olduğunu, toplantıya katılmamamızdan dolayı büyük üzüntü duyduklarını sandığımı da söyleyeyim. Bizim yerimize sabaha karşı dinleyici koltuklarına yığılan üniversite öğrencileri ve yakın köylerden toplanan halkın bu bilgilendirmeyi dinleme şansına sahip olduklarını da vurgulamam gerek…

Nükleer zaten belli de bir de HES’lerin muhteşem görüntülerini ve onlar görmeye gelecekleri düşünün! HES’ler için, yapıldığı coğrafyanın can suyunu çekerek ileride doğal bir kuraklığa neden olarak o bölgedeki canlıları yok edecekmiş diyorlar; doğrusu bizler de az daha bu yalanlara inanıyorduk!… Aldatılacaktık yani… Ama işin aslı öyle değilmiş; büyüklerimiz öyle dediler. Bizler bu zamana kadar cahilliğimizden boşuna HES düşmanlığı yapmış olduk!

Hele mecburen bir süre ertelenen o Termik Santraller yok mu? 3-5 tane konduracaktık ki o sahillerimize; kömürü büyüklerimiz tarafından karşı kıyılardan getirilecekti, bedava elektrik üretip ne paralar kazanacaktık!… Ama işte biz solcuların ekonomiden anlamadığının net bir kanıtı olarak bu güzelim işe de karşı çıkmamız sonucu Sinop bu canım projelerden mahrum kalmıştı. Bu ayıbın da en kısa zamanda giderileceğini umut ediyorum.

Termik Santral dediğin nedir ki, yap bir fırın, doldur içine kömürü, versin sana elektriği!… Yok, kömür dış ülkelerin en kalitesiz kömürüymüş de, kül oranı çok yüksekmiş de, ozon tabakasını delecek kadar tehlikeliymiş de… Hepsi yalanmış meğerse! Allahtan büyüklerimiz bizleri aydınlattı da aldanmaktan kurtulduk! Üstelik o koskoca bacaların insanları nasıl çekeceğini de bir düşünsenize! Resim çekebilmek için turistler sıraya girecek, paraya para demeyecektik o zaman…

Tüm bu santrallerin hepsi birden yapılmış olsa da” diyor bazı solcu arkadaşlarım; “üreteceği elektrik devede kulak bile” olmazmış!… Haydaaaa! Ne demek şimdi bu? “Ülkedeki toplam üretimimizin en fazla yüzde 6-7 kadarı ya olur, ya olmazmış!” Üstelik tepemizde salkım saçak sallanan elektrik telleri yeraltına indirilse tüm ülkede bundan daha fazla elektrik tasarrufu yapılabilirmiş!

Bu bizim solcuların dediklerine pek aklım yatmadı; yani büyüklerimiz yetim çocukların hakları olan vergilerimizi böyle anlamsız şeylere harcarlar mı? Onlar kul hakkının ne olduğunu bilmeyecek kadar dini değerlerimizden yoksun mu?

Yok, aynı büyüklükte bir NS başka bir ülkede üçte bir fiyatına yaptırılıyormuş da, atıklar için kendi topraklarımızı kullandıracakmışız da, termiğin külleri çevresinden başlayarak tüm doğayı zehirleyecekmiş de; geçin anam babam, geçin bunları! Muhalefet yapmak için bu kadar da yalan söylenmez ki?

Hani insanın aklına “bu kadar zararlı şeyleri yapacak kadar gözleri döndü, bunlar vatan haini mi” diyesi geliyor! Hiç öyle bir şey olur mu a dostlar? Bunlar muhafazakâr, ileri demokratik kişiler değil mi, hiç böyle bir şey yaparlar mı?

Sözün özü; muhalefete aldırmayın, bildiğiniz yoldan şaşmayın. Sinop bir Santraller Kenti olmalıdır! Tek çıkışı budur!

Son anda yeni Belediye Başkanı seçilen bir zat da hiç düşünmeden ne demiş biliyor musunuz? “Benim cesedimi çiğnemeden Sinop’a Nükleer Santral yapamazlar!…”

Tövbe tövbe!… Yahu zorla adamları katil mi yapacaksın Sayın Başkan!

Yok, arkadaş; bu canım yatırımlardan ilimizi mahrum etmemek gerek, iyi düşünmeli…