Doğan Özdemir – Yabancı Dil Bilgisi

Yabancı Dil Bilgisi

Son zamanlarda bazı ünlülerimizin yabancı dil konusunda ne kadar yetersiz kaldığını hissedince utandım! Sonuçta belli yerlere gelmiş ünlü kişilerin mutlaka iyi derecede bir yabancı dil bilmesi beklenir. Bizde durumun tam da böyle olduğu söylenebilir mi, bilemiyorum.

Hâlbuki ben kendim olarak, yani bizzat, en azından “Heyy Corç, okey” diyecek kadar yabancı dilim olduğunu övünerek söylemeliyim. Bu durumdayken bile benim yazarlığımı ve konumumu kıskanan bazılarının yeterince dil bilmediğim konusunda sağda solda utanmazca söyledikleri alaycı sözlerinden rahatsız oldum. Bana yapılan bu hadsiz saldırıyı boşa çıkarmak için bundan sonra yazılarımda yabancı dil bilgimi çatır çatır şeylerine, yani gözlerine sokacağım. Bana başka şans bırakmadılar, ne yapayım? Sonucuna da katlansınlar o zaman!

Bana “yabancı dil bilmiyor, diploması bile yok” diyenler olduğunu biliyorum. Yahu be eeey utanmaz; yabancı dil bilmek için ille de bir okul mu bitirmek gerekir? Birçok üniversitede zaten yabancı dil okutulur, siz bunu bile bilemeyecek kadar cahil olduğunuzdan ancak iftira atarsınız. Elbette sadece üniversitede okumuş olmak da gerekmez; bunun kursu var, bursu var… Hatta eğer iyi bir semtte oturuyorsanız çevrenizde çatır çatır yabancı dil konuşulanları biraz dikkatle dinleyince bile şak diye öğrenebilirsiniz! Ama sizde nerede öyle yetenek! Sadece kıskanın, yeter.

Neyse, bu tür kıskanç kişilerle uğraşmaya değmez. Size bu üstün yeteneğimi anlatmak için sadece iki tanecik örnek vereceğim. Tabi usta bir yazar olarak benim üstün yabancı dil bilgimi öyle ulu orta, karşınızdakinin şeyine sokar gibi değil; nasıl büyük bir incelikle satır ararlında gizleyerek göstermeye çalıştığımı bazı izan sahibi kişiler anlayabileceklerdir. O iftiracıların anlamasını zaten beklemiyorum. Hadi başlayalım; dikkat, iyi izleyin!

Son zamanlarda haberleri izlerken şu SİEYÇPİ genel başkanının konuşmalarına gıcık oluyorum! Zaten ESESKEY’i batırarak kendini rezil etmişti. Birde bu cahilliği yetmezmiş gibi ülkemizdeki terör örgütlerini bile tanımıyor. Yahu her tarafımız örgüt kaynıyor; baksana bir yanda PİKEYKEY, öte yanda PİVAYDİ. Bunlar yetmezmiş gibi VAYPİCİ sırada bekliyor.

Bu arada EYBİDİ ile aramız da limoni oldu OVESOV ile AYESAYDİ yüzünden. Bunlar bizim eski dostlarımızdı zamanında. Şimdi biri halen dost, birlikteyiz; diğeri ile yanlış anlaşılmamak için araya biraz mesafe koyduk. Hatta ismini bile değiştirdik, DİAYİES yaptık. Anlayan anlasın yani,

Biraz da şu ortak CURNAL’den spor haberlerine bakayım. Aslında 7-8 gazeteyi okuma zorluğunu da ortadan kaldıran bu müthiş buluşu ayakta alkışlıyorum. Hem para verip o kadar çok gazete almak zordu, hem ayrı ayrı hepsini okumaya zaman yetmiyordu. Gerçi bana özet özetlerini çıkarıp veriyorlardı ama onu bile okuyacak zaman nerde bende? Şimdi ne güzel oldu işte; bir gazete alınca aynısı olan 6-7 gazeteyi de okumuş oluyorsunuz. Böylece tek gazete ile 6-7 kat kültüre ulaşıyorsunuz yani!

TİVİ kanallarında da aynı böyle; 20 kanalı tek defada izleyebilirsiniz! Böylece ciddi bir kültür patlaması yaşayabilirsiniz, dikkatli olun! Hele tek başına EYTİVİ izlemeniz fazlasıyla yeter; ülkemizin ne kadar huzur içinde ve uçmaya hazır olduğunu orada görüp kuş gibi rahatlayabilirsiniz.

Elbette her ne kadar entelektüel ünlü biri olsam da hayat sadece kültürlü olmaktan geçmediğinden sporla da yakından ilgilenirim. Çünkü bizim ülkemizde spordan ve siyasetten anlamayanı adamdan saymazlar!

Neyse, son zamanlarda EFBİ fena değil, bu gidişle CİES ve TİES ile yarışacaktır. Liderliği bunlar zorlar; ama BİCEYKEY son zamanlarda bu yarışın dışında kalıyor gibi…

Neyse, şimdilik bu kadar yetsin; sizlere de GUTBAY diyerek sözlerimi bitireyim. Dediğim gibi, şu kısacık yazıda bile benim yabancı dil yeteneğimin tartışılmayacağı ortada! Nasıl çatır çatır yabancı dil bildiğimi siz de görün; bazılarına da kapak olsun.