Sağlık

Doğum kontrol ilacına erişim kesildi, Urfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı uyardı: Gebelik ile doğum sonrası anne ve çocuk ölümlerinde yükseliş var

Paylaş:

Urfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Yusuz Ezyazgan, doğum kontrolü için verilen desteklerin kesilmesi sonrası, yüzde 3.81 oran ile Türkiye’nin toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu il olan Urfa’da  gebelikte ve doğum sonrası anne ve çocuk ölümlerinde yükseliş olduğunu söyledi. Ezyazgan, durumun kritik boyuta ulaştığını belirtti.

Türkiye’de aile planlaması kapsamında Aile Sağlığı Merkezleri’nde kondom, doğum kontrol hapı, aylık ve üç aylık iğneler ücretsiz olarak sunuluyor. Ancak üç yıldır bu hizmetlere erişimde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Urfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Aile Hekimi Yusuf Eryazgan, bu hizmetleri temin edememenin özellikle Urfa gibi doğrum oranının yüksek olduğu bir illerde gebelikte sorunlar yaşanmasına sebep olduğunu, çocuk ölümlerini artırdığını ifade etti.

Eryazgan, Türkiye’de Aile Sağlığı Merkezleri’nde üç yıldır aile planlaması malzemelerinin dağıtılmadığını söyledi. Bu sebeple gebeliklerin ve buna bağlı ölümlerin arttığını ifade eden Eryazgan, ellerinde konuya dair kesin bir veri olmadığını ancak gerekli ilaçlara ulaşım sıkıntısı yaşandığından beri gebeliklerde artış yaşandığını ve bunu sahada yakından gördüklerini ifade etti.

Eryazgan, aile planlamasının devlet eliyle aile sağlık merkezlerinde ücretsiz verilmesinin hem aile planlaması açısından hem gebelik süreçlerinin sağlıklı geçmesi açısından önemli olduğuna dikkati çekti. Ortalama bir aile için mevcut durumdaki basit aile planlamasının yıllık bin lira gibi bir ücrete tekabül ettiğini söyleyen Eryazgan, yoksul aile oranının yüksek olduğu Urfa’da, bu durumun kimi aileler tarafından bir külfet olarak görüldüğünü vurguladı. Eryazgan, “Her şey gibi doğum kontrol malzemeleri de pahalanmış durumda. Böyle olunca kimi yoksul aileler, koruma malzemeleri alamıyor” diye konuştu.

Kontrolsüz ve sağlıksız gebelik süreçlerinin önüne geçilebilmesi ve buna bağlı ölümlerin azaltılması için Sağlık Bakanlığı’nın Aile Sağlık Merkezleri’nde bir an önce bu hizmeti yeniden sorunsuz bir şekilde başlatması gerektiğini ifade etti.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu