Dolar kurunda son durum

Paylaş:

Dolar – euro kaç TL?

Geçtiğimiz hafta cuma günü piyasaların kapalı olduğu saatlerde 5,84’ü aşan dolar yeni haftaya düşüşle başladı.

Bankalararası piyasada dolar/TL  5.63/ 5.64 civarında seyrediyor.
Euro/TL 6,40 civarında işlem görüyor.

Kurtulmuş’tan açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu sabah piyasa gelişmelerine ilişkin açıklamada bulundu. Merkez Bankası açıklamasında finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edildiği, para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçların, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edileceği vurgulandı.

Dolar/TL, TCMB’nin açıklamasının ardından sabah saatlerinde yüzde 3,5 düşüşle 5,57 seviyesine geriledi.

Piyasalarda yeni bir ABD gerilimi endişesi

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta İsrail’in 1967 yılında Suriye’den ele geçirdiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma zamanının geldiğini söylemesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Trump’ın açıklamalarına sert tepki gösterdi. Piyasalarda ise bu tepki ABD ile gerilimin yeniden tırmanacağı endişesi yarattı.

ABD ile Türkiye ilişkilerindeki gerilim geçen yıl ABD’li rahip Andrew Brunson’un bırakılması ardından azalmıştı. Ancak bu kez Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini satın alma kararı ve ABD’nin bu adıma yaptırımlarlakarşılık vereceğine dair güçlü sinyaller yeni bir gerilim endişesi yaratıyordu. Golan Tepeleri açıklamaları ise iki ülke ilişkilerine yönelik endişeleri hızlandıran yeni bir etken oldu.

Sözcü

Jurnalci.com

Paylaş: