Doların yükselişi dudak uçuklattı

ABD’nin yaptırım tehdidiyle baskı altındaki dolar/TL ABD’li rahip Andrew Brunson’ın ev hapsine itirazının reddedilmesi ardından yeniden yükselişe geçti. Dolar güne 4.93 seviyesinden başlarken euro ise 5,76 TL seviyelerindeyi. Akşam saatlerinde dolar 4.9958’e, euro ise 5,82’yi gördü.
 

Dolar/TL ABD yaptırımlarına ilişkin devam eden endişelerle tarihi rekora ulaştı.Gün için de 4.93 liranın üzerine çıkan Dolar kuru, akşam saatlerinde kur 4.99’un üzerine çıktı.

Saat 19.26’da 4.9958 liraya yükselen kur, saat 19.45’te 4.9761 liraya geriledi.

Dolar endeksi yüzde 0.15 yükselişle 94.44 puanda bulunurken, euro/dolar paritesi 1.1678 seviyesinde hareket ediyor.

ABD yönetiminin en üst düzey isimleri, Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı açıklamıştı. Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı açıklamasına sert tepki gösteren Ankara ise Washington yönetiminin “tehditkar bir dil” kullandığını belirterek bunun kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

Brunson’un ev hapsine alınmasını adımını yeterli görmeyen ABD yönetimi Brunson’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini açıkladı. Önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ardından da ABD Başkanı Donald Trump, Brunson’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini belirterek, aksi takdirde Türkiye’ye yaptırımlar uygulanacağını duyurdu. Geçen hafta yaşanan gerilim sonrası Türkiye ABD ilişkileri piyasalarda daha yakından izleniyor.

Jurnalci.com