Donald Trump siber saldırı iddialarına inanmadığını söyledi..

20 Ocak’ta görevine başlayacak olan Donald Trump Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI), Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ulusal Güvenlik Ajansı yöneticileri ile New York’ta Moskova’nın ABD seçimlerine müdahale ettiğiyle ilgili raporlarını görüşmek üzere bir araya geldi.

Trump, istihbaratçıların Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği savını reddederken, Moskova’nın Demokratik Ulusal Komite( DNC)gibi bazı ABD hedeflerinin hacklenmesinde rol almış olabileceği ihtimalini kabul etti.

Üsy düzey istihbarat görevlileriyle görüştükten sonra Trump’ın Rusya, Çin ve başka ülkelerden ABD kurumlarına, siyasi partilerine ve şirketlerine yönelik siber saldırı tehdidini kabul ettiği bildirildi.

Moskova’nın 2016 başkanlık seçimlerini etkilemek ve Trump’ın başkanlık kampanyasına desteklemek amacıyla siber saldırı düzenlediği ve bazı dökümanları sızdırdığı sonucuna varan istihbaratçıların bu savını Trump kabul etmedi. Trump yaptığı açıklamada “Rusya, Çin, diğer ülkeler, gruplar ve insanlar hükümet kurumlarımızın, şirketlerimizin ve Demokratik Ulusal Komite gibi bazı organizasyonlarımızın siber altyapısını kırmaya çalışırken, bunun seçim sonuçları üzerinde kesinlikle herhangi bir etkisi olmamıştır” dedi.

Haberin devamını okumak için..

DW

 

ilgili haberler