”Doping kullandığı için FİBA tarafından müsabakalardan men edilen Türkoğlu nasıl oldu da TFB Başkanı oldu?”

CHP’li eski vekil  Barış Yarkadaş, Çin’de başlayan Dünya Basketbol Şampiyonası’nın ilk maçını izlemeye gitmeyen Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu’nu eleştirdi.

Yarkadaş sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl Çin’in ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Basketbol Şampiyonası’nın ilk maçında, Japonya’yı 86’ya 67 yendik. Çin’e giderek ülkemizi temsil eden tüm ekibimizi kutlarım. Ancak gönül isterdi ki; bu mutluluğu yaşayan oyuncularımız ilk günlerinde yalnız bırakılmasın…

Bunu, maçın ardından TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun profiline baktıktan sonra yazma ihtiyacı hissettim. ‘Oyuncularımızın sevincini kim nasıl kutladı, onları ilk kim tebrik etti?’ diye internette biraz dolaşırken, bir de ne göreyim! TBF Başkanı galibiyeti kuru bir kutlama mesajı ile geçiştirmiş!

Belli ki; Çin’e gitme, ülkemizi temsil etme ve o sevinci paylaşma ihtiyacını hissetmemiş. ‘Böyle önemli bir turnuvaya neden gitmedi?’ sorusunun cevabı acaba ‘Türkoğlu, uzak mesafelere tarifeli uçakla gitmek istemiyor’ iddiası olabilir mi?

Tabii Türkoğlu’nun başkanlığını yürüttüğü TBF ilginç bir kurum… Türkoğlu aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini de üstlendi. Doping kullandığı iddiaları da o dönem sık sık gündeme geldi. TBMM’de yaptığım toplantıda ‘Doping kullanan bir sporcu TBF Başkanı olamaz’ diye uyardım. Ancak spor etiği ortadan kalktığı için uyarımızı dinleyen olmadı. Şimdi aynı TBF Başkanı, 4 yılda 1 kez düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası’nın ilk maçını izlemeye bile gitmiyor. Peki, o halde TBF hangi misyonu üstleniyor? TBF’deki danışmanlara neden binlerce euroluk maaşlar ödeniyor? Bu maaşların yıllık tutarının 20 milyon TL’ye ulaştığı dikkate alınırsa, söylediklerimizin vahameti daha da net bir biçimde anlaşılır. Keza kurum avukatına ödenen maaş da cabası… Spor medyası bunları niye yazmaz, niye mercek altına almaz?

Umarım bu yazdıklarımın ardından basketbol camiası TBF’ye çeki düzen verilmesi için harekete geçer. Zira TBF’nin yıktırılan Abdi İpekçi Spor Salonu’nu hala ve niye yaptırmadığı da meçhul… Ne yazık ki; soran da merak eden de yok… Sanırım iş yine başa düştü…

Evet, doping kullandığı için FİBA tarafından beş yıl boyunca müsabakalardan men edilen Hidayet Türkoğlu nasıl oldu da cezası dolmadan TFB Başkanı seçtirildi? Ve aynı Türkoğlu dünya şampiyonasını izlemeye neden gitmiyor? Bunlar ilk sorularım… Sorularıma cevap bekliyorum…”

Jurnalci.com