GüncelGündem

DOSYA HABER – Uzak Asya’da tekstil endüstrisinde çocuk işçiliği “yoksulluk döngüsüne” yol açıyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – HALİL İBRAHİM MEDET – Çin'deki Taihe Enstitüsünde göçmenler ve işçi sorunları üzerine araştırmalar yapan Wang Hui, Uzak Asya'da tekstil sektöründe çalıştırılan çocuk işçilerle ilgili, “Çocuk işçiler, çok küçük yaşta okuldan uzaklaştıkları için gelecek iş ve yaşam olanakları büyük ölçüde ellerinden alınıyor. Yetersiz eğitim, kuşaklar arası yoksulluk döngüsüne yol açıyor.” dedi.

AA'nın dünyada çocuk işçiliğini ele aldığı 3 haberden oluşan ve eylülde tamamlanması planlanan haber dosyasının ikinci haberinde, araştırmacı Wang Hui, Uzak Asya'da tekstil endüstrisinin çeşitli aşamalarında yer alan çocuk işçiler konusunu değerlendirdi.

Wang, dünya genelinde her 10 çocuktan birinin çocuk işçi olduğunu ve bunların da yaklaşık yarısının tehlikeli şartlarda çalıştığını belirterek, “Moda ve tekstil endüstrisinde çalıştırılan çocukların sayısını, sektörün karmaşık ve şeffaf olmayan doğası nedeniyle tahmin etmek güç. Sektörün hızlı ve mevsime göre değişen yapısı da denetim ve izlemeyi zor, tahmin yürütmeyi ise yanıltıcı hale getiriyor.” diye konuştu.

Özellikle Uzak Asya'da çocuk işçiliğinin, tekstil ve moda endüstrisinin pamuk tohumu yetiştiriciliğinden hasadına, iplik üretiminden düğme dikimine, kumaş kesiminden parça birleştirmeye kadar her aşamasında kullanıldığını aktaran Wang, üretim sürecinin farklı safhalarında çocuk işçilerin çeşitli risklerle karşılaştığını kaydetti.

Wang, pamuk tarlalarında işçilerin maruz kaldığı böcek ısırığı ve hayvan saldırıları risklerine işaret ederek, şunları dile getirdi:

“Tekstil endüstrisi çocukları zararlı kimyasallara, böcek ve hayvan saldırılarına maruz bırakan en kötü türden işçiliğin yapıldığı sektördür. İşçi çocuklar, tarımda ekinlere zarar veren haşereleri, yabani otları, böcekleri yok etmek için kullanılan kimyasal pestisitlere ve yüksek sıcaklığa maruz kalır. Bu çocuklar, zararlı maddeleri soluma, sıcak çarpması, aşırı yorgunluk, solunum problemleri, zafiyet, baş dönmesi gibi sorunlar yaşar. Çocuklar, iplik eğirme işinde koruyucu ekipman sağlanmadığı için makineleri çalıştırırken yaralanabilir, kumaş boyarken kirli hava solumak zorunda kalabilir ve sürekli tekrarlayan işler yapmaktan kas ve iskelet problemleri yaşayabilir.”

Çocuk işçilerin, sektörde psikolojik baskı ve sömürüye de uğradığına dikkati çeken Wang, zorlu çalışma ortamında fiziksel ve sözlü saldırıya uğrayan çocuklarda depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunların geliştiğini söyledi.

Wang, çocuk işçiliğinin yaygınlaşmasına, yoksulluk, eğitim ve iş imkanlarına erişimdeki eşitsizliğin neden olduğunu vurgulayarak, çocuk emeğini kullanan şirketlerin gelişmekte olan ülkelerdeki hukuki düzenleme eksikleri nedeniyle “yasal yükümlülüklerinden kolayca sıyrıldığını” kaydetti.

– Yetersiz eğitim, kuşaklar arası yoksulluk kısır döngüsünü güçlendiriyor

Tekstil endüstrisinde çalışan çocuk işçilerin, yasal hak ve hizmetlere çok sınırlı erişimi olduğuna vurgu yapan Wang, gayriresmi ortamlarda çalışan çocukların son derece savunmasız bırakıldığının altını çizdi.

Wang, çocuk işçiliğinin Uzak Asya'daki az gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkelerde yoğunlaştığından bahsederek, ABD ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki büyük moda şirketlerinin düşük işçilik maliyetleri nedeniyle karlarını maksimize etmek için bölgeyi tercih ettiğine dikkati çekti.

Yoksulluktan kaynaklanan çocuk işçiliğinin, çocuklar için yoksulluğu döngü haline getirdiğini vurgulayan Wang, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çocuk işçiler, çok küçük yaşta okuldan uzaklaştıkları için gelecek iş ve yaşam olanakları büyük ölçüde ellerinden alınıyor. Yetersiz eğitim, kuşaklar arası yoksulluk kısır döngüsüne yol açıyor. Eğitim almadan büyüyen çocuk işçiler, yetişkin olduklarında aileleri gibi düşük ücretli işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Bu da gelecek nesillerin benzer sorunlar yaşayıp aynı döngüde devam etmesine yol açıyor. Yoksulluk döngüsünün kırılması için çocuklara eğitim ve öğretim imkanlarının sağlanması, ailelere de maddi destek sunulması gerekiyor.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu