Dünya

DSÖ’den Suriye’de kolera salgını açıklaması

Paylaş:

DSÖ, Suriye’de 10 binin üzerinde kolera olayı görüldüğünü açıkladı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Suriye’de kolera salgınının başlamasından bu yana 10 binin üzerinde olay görüldüğünü bildirdi.

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre merkezindeki haftalık basın toplantısında, Suriye ve Haiti’de tesirli olan kolera salgınına dair son bilgileri paylaştı. Ghebreyesus, Suriye genelinde son 6 haftada kolera olaylarının 10 binin üzerine çıktığını belirterek, “Haiti’de 3 yıldan sonra birinci kez görülen salgında şimdiye kadar 2 olay resmi makamlarca doğrulandı, 20 kuşkulu hadise ve 7 can kaybı ise inceleniyor” dedi.

Haiti’deki kolera hadise sayısının açıklanandan daha fazla olduğu görüşünü savunan Ghebreyesus, “Bu salgın, yılın sonunda koleradan büsbütün temizlenmiş bir ülke olmaya hazırlanan Haiti için aksilik oluşturmuştur” diye konuştu.

Ghebreyesus, kolera mikrobunun aşı ve pak suyla önlenebileceğine dikkati çekerek, çok sayıda kişinin kolerayla uğraş araçlarına erişimi olmadığını kaydetti.

AŞILARI ARTIRMA ÇAĞRISI

DSÖ’nün koleraya karşı 2013’te oluşturduğu aşı stokundan geçen yıl gereksinim sahibi bölgelere 27 milyon doz aşı gönderildiği bilgisini paylaşan Ghebreyesus, aşı üretiminin artırılması için dünyanın önde gelen ilaç firmalarına DSÖ ile iş birliği içine girme davetinde bulundu.

Ghebreyesus, Uganda’da tekrar patlak veren Ebola salgını, Pakistan’da sel felaketinin akabinde başlayan salgınlar ve halihazırdaki Covid-19 ile maymun çiçeği salgınlarının da dünyanın öbür gündemleri olduğunu hatırlatarak, “Bu durum tüm ülkelerin salgınlara karşı savunma sistemini hemen geliştirmesi gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır” dedi. (AA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu