Ekonomi

Dünya Ticaret Örgütü’nden global ticarette keskin yavaşlama beklentisi

Paylaş:

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), gelecek yıl global mal ticaretine ait büyüme beklentisini yüzde 3,4’ten yüzde 1’e indirdi.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), global ticaretin görünümüne ait ekim ayı raporunu yayımladı.

DTÖ, gelecek yıl global mal ticaretine ait büyüme beklentisini, artan güç fiyatlarının, yükselen faiz oranlarının ve artan besin ve gübre faturalarının ithalat talebini azaltacağı beklentisiyle yüzde 3,4’ten yüzde 1’e indirdi.

Örgüt, raporda, 2022 için global mal ticaretine ait büyüme beklentisini 0,5 puanlık artışla yüzde 3,5’e yükseltti.

Bunun yanında büyük ekonomilerde farklı sebeplerle büyümenin yavaşlamasının ithalat talebini azaltacağı beklentisiyle 2023’e yönelik varsayımını ise yüzde 3,4’ten yüzde 1’e indirildi.

‘ÜRETİM MALİYETLERİ ARTACAK’

Raporda, “Avrupa’da Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan yüksek güç fiyatları hanehalkı harcamalarını baskılayarak ve üretim maliyetlerini artıracaktır. ABD’de para siyasetinde sıkılaştırma konut, motorlu taşıtlar ve sabit sermaye yatırımı üzere alanlarda faize hassas harcamaları darbeleyecek” denildi.

Dünyanın ikinci büyük iktisadı Çin’in zayıf dış taleple birlikte Kovid-19 salgını ve üretim kesintileriyle gayrete devam ettiğine yer verilen raporda, “Son olarak, akaryakıt, besin ve gübre için artan ithalat faturaları, gelişmekte olan ülkelerde besin güvensizliğine ve sorunlu borçlara yol açabilir” değerlendirmesinde bulunuldu.

‘YÜKSEK BELİRSİZLİK’ VURGUSU

Öte yandan, iddialar üzerinde yüksek belirsizlik olduğunu belirten DTÖ, mal ticareti büyümesinin, bu yıl için yüzde 2,0 ila yüzde 4,9 seviyesinde, 2023 için ise aşağı taraflı riskler yaşanırsa yüzde 2,8 küçülme, olumlu gelişmeler yaşanırsa yüzde 4,6 büyüme biçiminde gerçekleşebileceğini öngördü.

Raporda, DTÖ’nün global GSYH büyüme kestirimi ise bu yıl için yüzde 2,8’de sabit tutulurken, 2023 için yüzde 3,3’ten yüzde 2,3’e düşürüldü.

DTÖ Genel Yöneticisi Ngozi Okonjo-Iweala, rapora ait değerlendirmesinde, hükümetlere memleketler arası ticarete pürüzler koymamaları konusunda ikazda bulunarak, global tedarik zincirlerinden çekilmenin enflasyonist baskıyı artıracağı, ekonomik büyümeyi sınırlayacağı ve refahı daraltacağını vurguladı. (AA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu