Dünyanın merakla beklediği Kudüs oylaması bitti…

BM Genel Kurulu’nda Kudüs oylaması sonrasında Genel Kurul, Trump’ın tehditlerine karşılık, üye ülkelere BM’nin Kudüs kararlarına uyma çağrısını içeren tasarıyı kabul etti. Oylama sonucunda 128 kabul, 9 ret, 35 çekimser oy kullanıldı. Çekimser oyların çok olması dikkat çekti.

Çekimser oy kullanan ülkeler arasında ise Çekya, Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan, Bosna-Hersek, Haiti, Jamaika, Kiribati, Kamerun, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Benin, Vanuatu, Trinidad Tobago, Malavi, Tualu, Solomon Adaları, Ruvanda, Paraguay, Kiribati, Lesotho, Litvanya, Bhutan, Benin, Avustralya ve Antigua ve Barbuda ülkeleri yer aldı.

Kararın bağlayıcılığı yok. Ama Trump’ın uluslararası toplum tarafından yalnız bırakıldığını göstermesi açısından önemli. ABD ve İsrail’in yanısıra çok küçük, dünya siyasetinde etkisi olmayan ülkeler Trump’ın Kudüs kararına destek verdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüs kararını geri almasını öngören bir tasarıyı onaylamasının hemen ardından Filistin Devlet Başkanı Abbas, “Oylama sonucu Filistin için bir zafer” açıklamasında bulundu.

İşte oylama sonucunda kabul, ret ve çekimser oy kullanan ülkeler:

Birleşmiş Milletler’de (BM) ABD’nin Güvenlik Konseyi’nde veto ettiği Kudüs tasarısı, Türkiye ve Yemen’in talebiyle bugün Genel Kurul’da oylandı. Tasarı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının “yasa dışı” olarak kabul edilmesini amaçlıyor. Tasarıda Kudüs’ün statüsünün müzakerelerle belirlenmesi çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, BM Genel Kurulu’nda Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını kınayan tasarı lehinde oy kullanan ülkeleri tehdit etmesinin ardından böyle bir adıma hangi ülkenin ne diyeceği merak konusu oldu. Yapılacak oylamada “en kırılgan” ülkelerin listesi çıkarıldı.

CNN İnternational, “Başkan Donald Trump’ın ABD’ye karşı oy kullanan ülkelerin sonuçlarla karşı karşıya kalabileceğini gösteren açıklamalarına rağmen ABD, BM Genel Kurulu’nda mahcup edici bir oylama ile karşı karşıya” sözleriyle girdiği geniş haberinde Trump Yönetimi’nden gelen uyarılar için “Ancak tehdit ne kadar gerçekçi? Ve hangi hükümetler, ABD’nin ekonomik baskılarına daha kırılgan?” sorularına yanıt aradı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı oylamaya gidecek BM Genel Kurulu’na hitap etti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs oylamasında ABD’nin kararına karşı oy vereceklere mali yardımı kesme tehdidini “zorbalık” diye niteledi.

Çavuşoğlu, ABD’nin Kudüs kararını uluslararası hulukun çiğnenmesi ve evrensel değerlere akıl almaz saldırı diye eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Birçok kez burada toplandık. Söyledik ki Filistinlilerin hepimiz gibi yaşama hakkı var. Özgür olmaya, refaha hakkı var. Yasadışı işgal devam etmektedir. Nesiller boyu Filistinliler şiddete ve ayrımcılığa maruz kaldılar. Bu oylama Filistin davasının  bizim davamız olduğunu göstermektedir. Adaletin ve barışın yanında olacağız.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi evrensel değerleri hiçe saymaktadır. ABD’nin Kudüs kararı hukuka aykırıdır. BM Genel Kurulu’nun görevi adaleti yerine getirmektir. Bazıları kalkınma yardımı ile tehdit etti. Bu etik dışıdır. Hiçbir onurlu üye devlet bu tehditlere boyun eğmeyecektir. Güçlü olmanız her zaman haklı olduğunuz anlamına gelmez. ABD kabadayılık yaptı, BM üyesi devletlerin onuru satılık değildir.

Bu tarihte gördüğümüz çok kritik bir an. Filistin halkı bizi tarihin doğru tarafında görmelidir.

Bu acil durum toplantısı hayırlı olsun. Türkiye Filistin’i yanlız bırakmayacaktır, dünya 5’ten büyüktür.”

Bu çerçevede geçen yıl ABD’den en çok yardım alan ülkeler, Irak, İsrail, Afganistan, Mısır ve Ürdün olarak sıralanırken özellikle ABD’den önemli miktarda askeri yardım alan ülkelerin çoğunun ABD’nin güvenlik çıkarları açısından kilit ülkeler olduklarının altı çiziliyor. Bu nedenle ki ABD’nin güvenlik kaygıları dikkate alınarak askeri yardımların kesilmesinin kolay olmadığı düşünülüyor.

Buna karşın kalkınma yardımında kesintilere gidilmesi daha olası olarak görülüyor. 2016 yılında ABD’nin kalkınmada en çok yardım yaptığı ülkeler; Afganistan, Ürdün, Pakistan, Kenya ve  Etiyopya olarak belirlendi.

ABD’nin Afrika ülkelerine sağladığı kalkınma yardımına vurgu yapıldığı haberde, ABD’nin bu ülkelere yönelik yardım yapabilecek herhangi bir kesintinin ise “Çin tarafından büyük bir fırsat” olarak görüleceği uyarısına da yer veriliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını kınamak amacıyla bugün BM Genel Kurulu’nda oylanacak tasarıya hangi ülkelerin karşı çıkacağı İsrail’de de çok merak ediliyor. İsrail merkezli Jerusalem Post Gazetesi, tasarıya “hayır” oyu verebilecek ülkelerin arasında AB üyesi orta ve doğu Avrupa ülkeleri ile bazı Afrika ülkelerini saydı.

Jerusalem Post Gazetesi, “Bazı ülkelerin bugün BM’de nasıl oy kullanacaklarını izlemek ilginç olacak, özellikle AB ülkeleri” diye yazıyor.

Geçen günlerde BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylamada Konsey üyesi dört AB ülkesi Fransa, İngiltere, İsveç ve İtalya’nın tümünün İsrail ve ABD’ye karşı oy kullandıklarına dikkat çeken gazete, “muhtemelen 28 üyeli oluşumun bazı üyeleri bloktan farklı hareket ederek ya karşı oy kullanacak ya da çekimser kalacak” görüşünü dile getiriyor.

Örnek olarak  AB üyesi orta ve doğu Avrupa ülkelerini gösteren JPost, bu çerçevede Baltık ülkeleri, Polonya, Macaristan, Slovakya, Romanya, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti’nin ABD’den “önemli ölçüde siyasi ve askeri yardım aldıkları için Trump’ın öfkesinin hedefi olmaktan çekinebileceklerini” öne sürdü.

Söz konusu ülkelerin ayırca genel olarak İsrail ve politikalarına diğer AB ülkelerine göre daha çok destek verdiklerinin belirtildiği haberde, “Son yıllarda İsrail’in ittifak kurduğu Yunanistan ve Kıbrıs’ı (Rum Kesimi) de izlemek ilginç olacak” dedikten sonra Netanyahu’nun “güçlü bağları” oluşturduğu Afrika ülkelerinın nasıl oy kullanacakların görmek de ilginç olacağı kaydediliyor,

JPost, aralarındaki “güçlü bağlar”a rağmen Etiyopya’nın BM Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada  ABD’nin veto ettiği Kudüs  tasarısı lehinde oy kullandığına işaret ettiği haberinde, izlenmesi gereken diğer ülkeler sırasında son yıllarda İsrail ile ilişkileri çok gelişen Hindistan ile Eylül’deki yıkıcı deprem sırasında İsrail’in önemli miktarda insani yardımda bulunduğu Meksika’yı da saydı.(odatv)

Jurnalci.com

ilgili haberler