Ekonomi

EBRD Türkiye için 2022 büyüme kestirimini yükseltti

Paylaş:

EBRD, Türkiye’nin 2022 yılı için büyüme varsayımını yüzde 4,5’e çıkardı. Raporda yüksek enflasyonun ve kısa vadeli dış borcun Türkiye iktisadında yarattığı kırılganlığa da vurgu yapıldı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye için bu yılki büyüme varsayımını altı ay evvelki yüzde 2’den yüzde 4,5’e yükselti. EBRD’nin bölgesel ekonomik bekleti raporunda Türkiye’nin gelecek yılki büyümesinin ise yüzde 3,5 olacağı varsayım edildi.

Türk iktisadı, güçlü ihracat ve iç talepteki hızlanmanın tesiriyle ikinci çeyrekte yüzde 7,6 büyüdükten sonra yavaşlamaya başlamıştı.

EBRD’de Türkiye’den sorumlu baş bölge ekonomisti Roger Kelly, büyüme iddiasının arttırıldığını zira Ukrayna’daki Rus işgalinin yansımalarına karşın Türkiye’de tüketimin beklentilerden güçlü kaldığını belirtti.

‘SEÇİM SONRASI İKTİSAT SİYASETLERİ DEĞİŞECEK’

“Tüketimin bir kısmı, enflasyondan dolayı önden yüklemeliydi; ayrıyeten kıymetli ölçüde mali harcama alanı olan hükümetin takviyesi de vardı. Yaklaşan seçimler düşünüldüğünde, yetkililer bunu açık bir biçimde kullanacaktır.”

Seçimler en geç önümüzdeki yıl Haziran ayında yapılacak ve piyasalar seçimi muhalefetin kazanması halinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın alışılmışın dışındaki iktisat siyasetlerinin rafa kalkacağına kesin gözüyle bakılıyor.

DAHA FAZLA FAİZ İNDİRİMİ BEKLENMİYOR

Kelly, daha fazla faiz indirimi beklemediğini belirterek, enflasyon beklentilerinin tekrar denetim altına alınmasına başlamanın sırf kıymetli orandaki bir faiz artırımıyla mümkün olacağını tabir etti. Kelly karar vericilerin “enflasyonu denetim etmek” hedefiyle değil “ekonomik faaliyetlerin güçlü kalmasını sağlamak” emeliyle hareket ettiğine de dikkat çekti.

EBRD, Türkiye’nin 180 milyar dolara ulaşan cari açığının ve kısa periyotlu dış borcunun “rezervler bakımından değerli sorun teşkil ettiğini” de belirtti. TCMB’nin net rezervleri geçen hafta prestijiyle 12 milyar dolar düzeyinde. (REUTERS)

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu