AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı: Üretim ve İhracat Durmak Üzere

Paylaş:

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararından sonra Türk Lirası’nın dolar karşısında hızla değer kaybetmesine yönelik “Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma ihracatı durduracak boyuta ulaştı. Dövizin ateşini düşürmek için politikacılar çözüm üretmeli” çağrısı yaptı. Eskinazi, üretim ve ihracatın durmak üzere olduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet’teki habere göre, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmadan dolayı toplumun her kesimi gibi, ihracatçıların da büyük tedirginlik yaşadığının altını çizdi.

“MAL ALAMAZ DURUMA GELDİK”

“Ticari hayat çok gerildi, İhracatçılar olarak fiyat veremiyoruz, mal alamaz noktaya geldik. Üretim ve ihracat durmak üzere” diyen Eskinazi, “Türk ekonomisinde hammadde, enerji, lojistik başta olmak üzere pek çok girdi dövize endeksli. Dövizde bir günde yüzde 10-15 aralığındaki dalgalanma baş edilebilecek bir dalga değil. Bu dalgalanma hem işletmelerimize, hem de ekonomimize büyük yaralar açar. İşletmelerimizin özsermayeleri eridi. Kahin olmaya gerek yok bundan sonraki aşamada bankalar kredi veremez noktaya gelecek. Gelinen nokta iş dünyasının çözüm bulabileceği noktayı çoktan geçti. Acil önlem alınmalı. Politikacılar birlikte çözüm üretmeli” çağrısı yaptı.

Türkiye’nin ihracatla büyüme modelini seçtiğini belirten Eskinazi şöyle devam etti:

“Türkiye’ye son 1 yıllık dönemde 216 milyar dolar döviz kazandırdık. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde ihracatımızı 300 milyar dolara çıkarabilecek potansiyele sahibiz. Kamuoyunda, döviz kurlarının TL karşısında değer kazanmasından ihracatçıların mutlu olduğu ile ilgili bir yanlış algı var. Biz Türkiye’nin bir parçasıyız, Türkiye’nin eli kanarsa bizim de kanar. Merkez Bankası’nın arka arkaya aldığı faiz indirimi kararları ateşin üzerindeki külü kaldırdı. Acil soğutma önlemleri alınmalı, dövizin ateşi söndürülmeli.”

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu