AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

Ekmeğe dev zam

Paylaş:

Ekmeğe dev zam

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, buğday krizini TBMM gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Budak, “Buğday ambarı olarak devraldıkları ülkenin yurttaşları yiyecek ekmek bulmakta zorlanıyorsa, bunun sorumlusu tek adam rejimidir” diye konuştu.

‘İTHALAT DA FİYATLARI DÜŞÜRMEYE YETMİYOR’

Türkiye’nin dünyada buğday tüketiminde ilk sırada olduğunu hatırlatan Budak, “Ülkemize eskiden tahıl ambarı derdik. Bugün geldiğimiz noktada, buğday ithal eden ülkeler içinde ilk üç ülke arasındayız” dedi.

Budak, “Başkanlık sisteminin hayata geçtiği 2018 yılı ile 2021 yılı arasında 4 senede, 33 milyon tondan fazla buğday ithalatına 8,6 milyar dolar ödedik. Buna rağmen ekmek fiyatları aldı başını gitti. İthalatın fiyat artışlarını engellemeye yetmediği çok açık” ifadelerini kullandı.

Budak ayrıca, “Ukrayna krizi çözülüp Ukrayna’nın buğday stokları ülke dışına çıkarılamazsa, en çok etkilenecek ülkelerin başında geliyoruz. Pandemide gıda güvenliğinin önemi anlaşıldı diyen iktidar, görüyoruz ki yine ödevini yapmadı. Döviz kurundaki sert artışlar nedeniyle artık ithalat da fiyatları düşürmeye yetmiyor” dedi.

‘GIDA ENFLASYONUNDA DÜNYADA 4’ÜNCÜ SIRADAYIZ’

“Yıllardır yurttaşlarımızın ekmeğini küçülttüğü için iktidarı eleştirdik” diyen Budak, “Ülkedeki gıda enflasyonu öyle vahim bir noktaya geldi ki yurttaşlarımız artık yiyecek ekmek bulamaz noktaya geldi. Gıda enflasyonunda dünya liderliğine oynuyoruz” dedi.

“Yüzde 94 gıda enflasyonu ile dünyada dördüncü sıradayız” diyen Budak, şöyle dedi:

“Türk-İş’e göre, gıda enflasyonu yüzde 100’ü aşalı çok oldu. Dünyada yalnızca Lübnan, Venezuela ve Zimbabve’de bizden yüksek gıda enflasyonu var.

Önlem alınmadıkça yurttaşlarımızı çok daha kara günler bekliyor. Ekmek fiyatları daha fazla artacak. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ safsatasının bedelini, yurttaşlarımız ekmeğe muhtaç kalarak ödüyor.”

Budak, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

-Stratejik ürün konumundaki buğday üretiminin artırılmasına yönelik bakanlığın herhangi bir planlaması var mıdır?

-Buğday fiyatlarında yıl sonu beklentisi nedir?

-Buğday üretimindeki dışa bağımlılığımızın azaltılması yönünde herhangi bir çalışmanız var mıdır?

-Büyük oranda Rusya’dan yaptığımız buğday ithalatı için alternatif pazar arayışınız var mıdır?

-Yükselen fiyatlar ve artan nakliye fiyatlarına dönük hangi önlemler alınmıştır?

-Ekilebilir tarım alanlarındaki azalışın sebepleri nelerdir?

VENEZUELA HATIRLATMASI

-Tarım alanlarını korunmasına yönelik gerekli önlemler alınmakta mıdır?

-Sisteminize kayıtlı kaç çiftçi vardır?

-Çiftçi sayısındaki azalışın nedenleri belirlenmiş midir?

-Azalışı önlemeye yönelik herhangi bir teşvik-destekleme programı uygulanmakta mıdır?

-Haziran ayı başında Venezuela’da buğday üretimine yönelik çalışmalarınız olduğunu açıklamıştınız. Venezuela ikliminin buğday üretimine elverişli olup olmadığı konusunda gerekli araştırmalar yapılmış mıdır?

-Ne kadar alanda üretim yapılması planlanmaktadır?

– Venezuela’da yapılacak üretimden beklenen ürünün miktarı nedir?

-Ülkemizde çiftçi azalırken neden Venezuela’da üretim yapma ihtiyacı duyulmuştur?

-Küresel fiyat artışlarına ek olarak ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon göz önüne alındığında muhtemel gıda krizine karşı ne tür önlemler alınmıştır?

– Gıda krizine karşı üreticiyi koruyacak mekanizmalar oluşturulmuş mudur?

DS Oxygen Absorber Nedir ?

DS Oksijen Emici(Oxygen Absorber); bulunduğu ortamdaki oksijeni emerek %0,1 seviyelerine indiren aktif bir paketleme çözümüdür. Ürünün görevi kullanıldığı ambalajın içindeki oksijeni emerek, gıdaların bozulmasını engellemek ve buna bağlı olarak doğal bir şekilde raf ömrünü uzatıcı bir rol oynamaktır. Oksijen Emici paketlerin amacı ambalaj içerisinde ki oksijeni emmek olduğu için, dışarıdan kesinlikle içeriye oksijen girmemesi gerekmektedir .Bu sebeple minimal gözenekleri olan kısaca bariyerli olan ve geçirgen olmayan ambalaj çeşitleriyle kullanılması zorunludur. Aksi durumda Oksijen Emici kullanmış olmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Ambalajın ağız kısmının çok iyi kapatıldığından emin olunması gerekir.

Ürün Raf Ömrünü Uzatır.

Sağlıklı Çözüm Üretir.

Ürün Kalitenizi Arttırır.

Orjinal Tat ve Lezzeti korur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu