Elif Şafak İngiltere’nin En Prestijli Jürisinde!

Elif Şafak İngiltere'nin En Prestijli Jürisinde!
Elif Şafak İngiltere'nin En Prestijli Jürisinde!

Elif Şafak, İngiltere’nin kadın yazarlara saygı duruşunda bulunduğu prestijli edebiyat ödülü Baileys Prize’ın jüri üyesi oldu.

İngiltere’nin kadın yazarlara saygı durusunda bulunduğu saygın edebiyat ödüllerinden Baileys Prize, uzun aday listesi açıklandı. Jüri üyeleri arasında Türkiye edebiyatının dünyaca tanınan isimlerinden Elif Şafak’ın da yer aldıgı organizasyonda bu yıl Kate Atkinson ve Anne Enright gibi usta yazarların eserleri de yer aldı.

Jüri üyesi Elif Şafak uzun aday listesinin açıklandığı panelde “Uzun aday listemizin çoğunluğunu ilk roman yazarları oluşturuyor. Listede aynı zamanda usta kalemler de bulunuyor. Ama bu liste, edebiyat dünyasına giriş yapan eserlerin büyük yayınevlerine ihtiyaç duymadığını gösteriyor” diye konuştu.

170’den fazla romanın jüri tarafından değerlendirildiğini açıklayan Şafak, “Baileys Prize’a edebiyat alanında kadın-erkek eşitliğine vurgu yapması açısından ihtiyacımız olduğuna inanıyorum” yorumunu yaptı. Toplam 20 yazar ve eserinin yer aldığı uzun aday listesinde yarışa 11 yazar, ilk romanlarıyla adlarını yazdırdı.

Kadın yazarları teşvik amacıyla verilen ödülde kitapların Britanya’da basılması ve İngilizce yazılması gibi koşullar aranıyor ancak millet farkı gözetilmiyor. Baileys Prize’ı önceki yıllarda kazanlar arasında Zadie Smith, Lionel Shriver ve Eimear McBride gibi önemli isimler bulunuyor.