Ekonomi

Emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak, ne vakit yatacak?

Paylaş:

Bayram ikramiyesi, yüksek döviz kuru, enflasyon ve her gün üst üste açıklanan artırımlar sonrasında milyonlarca vatandaşı kısa bir müddet de olsa rahatlatıyor. Emekli ikramiyesi için artırım Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından lisana getirilirken, CHP “Emekliye taban fiyat oranında bir ikramiye verelim” teklifinde bulundu.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak şimdi belirlenmedi lakin yüzde 49,25 oranında artırım yapılması halinde 2 bin liradan 3 bin liraya çıkacak ve emekliler her iki bayramda 6 bin lira ikramiye alabilecek.

Cumhuriyet’in 100. yılı hasebiyle bir sefere mahsus verilen 5 bin liralık ikramiye artık emekli ikramiyesi olarak verilmeye başkanırsa iki bayramda emeklilere 10 bin lira ödenmesi kelam konusu olabilecek.

Emekli bayram ikramiyesi düzenlemesinin Mart ayında Meclis’e gelip yasalaşmasının akabinde Nisan ayında Ramazan Bayramı öncesi ödenmesi öngörülüyor.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE VAKİT YATACAK?

Ramazan Bayramı ikramiyesi tekrar bayram öncesi Nisan ayı içerisinde emekli vatandaşların hesaplarına yatırılacak. Bayram 10 Nisan’da başlayacağı için ikramiyelerin bayramdan 1 hafta evvel hesaplara yatırılması bekleniyor.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ARTACAK MI?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin bayram ikramiyeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

NTV’de gündemi kıymetlendiren Işıkhan, “Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımları atmaya hazırız” dedi.

Işıkhan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

‘BU ADIMI ATMAYA HAZIRIZ’

* Enflasyona karşı tüm vatandaşlarımızı ezdirmemek prensibi emeklilerimiz için de kelam konusu.

* Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le bir ortaya gelip görüşeceğiz. Gerekli değerlendirmeleri yaparak Cumhurbaşkanımızın takdirine sunup gerekli adımları atarız.

* Bu adımı atmaya hazırız. Çalışmalara başlayabiliriz kısa müddette.

* Dün SSK’lı 10 milyon 798 bin 98 emeklimize, bugün ise Bağ-Kurlu 2 milyon 861 bin 770 emeklimize fark fiyatlarını yatıracağız.13 milyon 660 bin emekliye 15,8 milyar TL fark ödenecek.

CHP’DEN EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ TEKLİFİ

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Taşcıer, emeklilerin bayram ikramiyesinin 15 bin lira olması gerektiğini belirterek, “Bu fiyat emekliye bir lütuf değil, ömrünü insanca sürdürebilmesi için esasen verilmesi gereken hakkıdır” tabirini kullandı.

Taşcıer, yazılı açıklamasında, milyonlarca emeklinin, yoksullukla ve açlıkla karşı karşıya olduğunu belirtti.

İnsanların geçinemediğini, kayıt dışı olanlar hariç 6 milyondan fazla emeklinin ya bir işte çalıştığını ya da iş aradığını aktaran Taşcıer, “Enflasyona ezdirmiyoruz denilen emeklilere yapılan yılbaşı artışı daha birinci aydan eridi bile. En düşük emekli aylığı alan bir emeklinin, TÜİK’in gerçek dışı hesabına nazaran bile aylığının alım gücü 628 lira azaldı” değerlendirmesinde bulundu.

‘EMEKLİNİN HAKKI’

Aylıklarla ilgili hakkaniyetli ve emekliyi rahat ettirecek bir karar alınmadığını savunan Taşcıer, emeklilere ödenecek bayram ikramiyesinin 15 bin lira olması gerektiğini daha evvel söylediklerini, söylemeye de devam edeceklerini kaydetti.

Gamze Taşcıer, “Bu meblağ emekliye bir lütuf değil, ömrünü insanca sürdürebilmesi için aslında verilmesi gereken hakkıdır. Enflasyonun bu derece yakıcı olduğu bir ortamda, emeklilere üç beş bin liraları reva görmek demek, vatandaşı sefalete terk etmek demektir. On milyonlar etin tadını unuttu diyorduk, artık yumurta bile alamaz noktaya geldiler. Bu gidişin sonu dehşetli bir açlık krizidi” sözünü kullandı.

CHP: MİNİMUM FİYAT ORANINDA İKRAMİYE VERELİM

CHP Küme Başkanvekili Ali Yetenekli Başarır, Türkiye’de zenginin daha varlıklı, yoksulun de daha yoksul hale geldiğine dikkati çekti.

Merkez Bankası Lideri Fatih Karahan’ın yaptığı açıklamalara değinen Başarır, “Merkez Bankası Lideri, ‘Enflasyon varsayımlarımız tıpkı, seçime kadar yalnızca doğalgaz ve elektriği baz almadık’ dedi. Demek ki seçimden çabucak sonra doğal gaz ve elektriğe büyük artırım geliyor. Seçimden çabucak sonra artırım yağmuru olacak. Bu Merkez Bankası Liderinin da sonunu âlâ görmüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Emeklilere verilen bayram ikramiyelerini hatırlatan Başarır, şunları paylaştı:

“Gelin, emekliye minimum fiyat oranında bir ikramiye verelim. Bunu veremiyorsanız, emekli maaşı oranında verelim. 3 bin lira üzere bu çağın gerisinde kalmış ölçüleri tartışmayın. Sokağa çıkın, beşerlerle, emekliyle görüşün. Gelin 81 vilayetten 81 emekliyi buraya çağıralım dinleyelim. Ne diyorlarsa, ne koşullarda geçiniyorlarsa karar versinler. Meclisin, bir modül halkın isteklerine, meselelerine ses vermesini istiyorum.”

AKP’DEN EMEKLİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

AKP Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 2024 yılının “Emekliler Yılı” ilan edildiğine dikkati çekerek, “Emeklilerimizin alım gücünü artıracak, onların memnunluğunu, sevincini yükseltecek adımları atmaya devam edeceğiz.” sözünü kullandı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu