GüncelGündem

Emeklilik yasasına karşı kitlesel eylemler sürüyor

Paylaş:

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran yasa tasarısını kabul etmesi, haftalardır süren protestoları daha da alevlendirdi. En büyük tepki ise 49.3 olarak bilinen, anayasanın 49’uncu maddesinin 3’üncü paragrafına dayanarak tasarının parlamentoda oylamaya sunulmadan kabul edilmesi kararı alan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a. Hükümetin kararlı hamlelerinin karşısında yüzbinlerce işçiyle örgütlenen grevleri ve gelecek süreci Sorbonne Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, sosyolog Pınar Kılavuz ile konuştuk.

-Emeklilik yasasına karşı halk son derece iradeli bir tutum sergiliyor. Fransa’da işçilerin ve gençlerin bu denli örgütlü hareket etmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Fransa’da dün 10. büyük eylem günüydü. Katılan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Ülkenin her yerinde insanlar hak arayışı içinde. Durumu özetlemek gerekirse, bir yanda meclisi hiçe saymış, reformu geçirmek için anti-demokratik yollara (49.3’ün uygulanması) başvuran bir hükümet var, diğer yanda ise her gün daha kalabalıklaşan, gündelik hayata müdahale eden, bu anti demokratik uygulamaya karşı hükümete geri adım attırmak için kararlı bir tutumla eylem yapan halk. Bu örgütlü hareket etme hali Fransa’da senelerdir var, sadece isçiler ve gençlerde değil. Halkın tabanına yayılmış. Sokakta kadın, erkek, yaşlı genç, her meslekten insanı görmek mümkün. Gençlerin endişesi şu yönde: Emeklilik yaşı artarsa piyasadaki işler de azalacak, bu nedenle zaten iş bulmakta zorlanan kesim daha da zorlanacak. Endişelerinin en büyüğü ise gelecekleri için alınan bu kararda onların fikrinin sorulmaması. Öğrenci sendikaları, özellikle lise ve üniversite seviyelerinde çok örgütlü. Örneğin bazı üniversiteler ve liseler protestolar kapsamında abluka altında. Yine de en çok demir yolları çalışanlarının grevleri medyada yerini alıyor.

-Grevlere katılmayan ve desteklemeyen kesimler var mı? Onlar nasıl bir tavır içinde?

IFOP’un gecen hafta yaptığı bir ankete göre Fransız halkının yüzde 62’si emeklilik reformuna karşı yapılan eylemlerin daha da artarak hükümete geri adım attırma noktasına gelmesi taraftarı. Başka anketlere göre ise bu oran yüzde 70. Desteklemeyen, yani reformun yanında olan kesimde, “insan ömrü uzadığı için daha fazla çalışabiliriz” düşüncesi (hükümetin argümanlarından biri), kabul ediliyor. Özellikle de bu son eylemlerde, göstericiler arasından bir kesimin şiddet uygulaması bu karşıtlığa eklendi. Fakat çöplerin toplanmaması ya da uçak, tren seferlerinin iptali, okullar, benzin rafinerileri gibi günlük hayatı doğrudan etkileyen eylemlere karşı çıkanları şu an görmüyorlar. Medyada ve anketlerde halkın çoğunluğu bu reforma karşı.

-Ülkedeki süreci basın nasıl görüyor?

Fransız gazetelerin manşetlerine baktığımız zaman ana konu ülkedeki kaos. Macron’un ve hükümetin aldığı bu kararlar sosyal bir krize neden oldu. Ülkenin tansiyonu düşmüyor, Macron’un bu krizi yönetemediği düşünülüyor. Ek olarak “diktatör, kral, demokrasi karşıtı” betimlemeleri yapılıyor. Kriz çıkaran ve bu krizi çözmek için değil, daha karmaşık hale getirmek için uğraşan bir imaj çizdiği fikri paylaşılıyor. Medyada en çok ele alınan başka bir konu ise Fransa’da polisin, göstericilere uyguladığı şiddet. Gösterilerde yaralananlardan hayati tehlikesi olanlar var. AB ülkeleri, kurumları, insan hakları dernekleri, Dünya Af Örgütü ve AB dışı ülkeler, bu şiddeti kınadıklarını, Fransa’da polisin tutumunu doğru bulmadıklarını da bildiren metinler yayınlıyor.

-Hükümet, halk sokağa dökülse de reformdan geri adım atmayacağını söylüyor. Macron ve Başbakan Elisabeth Borne’un tavırlarını göz önüne aldığımızda, hükümetin geleceğinin nasıl şekilleneceğini düşünüyorsunuz?

Fransa’da hükümetin önünde daha 4-5 sene var. Evet, hem Macron verdiği röportajlarda bu reformun onun da çok hoşuna gitmediğini ama buna mecbur olduğunu, “ülkenin geleceği için” olduğunu söyledi. Başbakan Elisabeth Borne ise burada başka bir kilit isim. Çünkü Macron, acil olarak bakanlar kurulunu toplamış, başbakan ile görüştükten sonra 49.3’ü kullanacaklarını yine Borne, vekillere mecliste açıklamıştı. 24 saat içinde muhalefet, bir partiler arası gensoru önergesi verdi ve bu, yalnızca 9 oy farkı ile kabul edilmedi. Aksi takdirde hükümet düşecekti. Hükümet, mecliste mutlak çoğunluğu elde edemediği için başka metinler oylanırken de kendisine ittifak kuracağı partiler arayışına girecek. Bunun için de yine sağcı olan Cumhuriyetçiler partisi ile kendini genişletme çabasında olacaktır. Muhalefet de kendi üzerine düşeni hem mecliste, hem de sokakta yapmaya devam edecek.

-Emeklilik yasası kadınları nasıl etkileyecek?

Reformu toplumsal cinsiyet açısından değerlendirmek gerekirse, kadınlar erkeklerden daha çok etkilenecekler. Fransa’da kadınlar, erkeklere göre yüzde 24 daha az kazanıyor ve bu fark, emeklilik maaşlarında yüzde 28’e varıyor. Ayrıca, çocuklara bakacak kurum ya da birini bulamadıkları için ve ev işleri kadının “doğal görev” tanımında varmış gibi davranıldığı için, erkekler kariyerlerine daha fazla odaklanabilirken, kadınlar daha çok yarı zamanlı işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Bu bir tercih değil, toplumsal dayatma. Fransa’da yaşlı veya engelli bir akrabaya bakmak için çalışmayı bırakanların üçte ikisi kadın. Kadınların kariyerleri daha kısa ve bu nedenle yeni reformun onlar üzerinde olumsuz bir etkisi olacak. Çünkü çalışma saatlerinin uzatılmasından oluşan tüm reformlar, eksik kariyerlere sahip olma olasılığı daha yüksek olan kadınların aleyhine: Kadınların yüzde 40’ı tamamlanmamış bir kariyerle emekli oluyor. Bununla birlikte Fransa’da, Eşitlik Yüksek Kurulu’nun yayımladığı “cinsiyetçilik hakkında” başlıklı rapora göre ise iş dünyasındaki cinsiyetçilik sürüyor.

Pınar Kılavuz

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu