Ekonomi

Emtia piyasasındaki belirsizlik yerini satış baskısına bıraktı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Emtia piyasasında, geçen hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizlikler ve resesyon endişeleri etkili oldu.

ABD’de tarım dışı istihdam, kasımda 199 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Geçen hafta Fed’in şahin para politikasında sona geldiğine ilişkin beklentiler güçlenmesine karşın, açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ardından bankanın mart ayında politika faizinde indirimlere başlayabileceğine ilişkin ihtimal yüzde 50’nin altına indi.

Açıklanan makroekonomik veriler de ekonomilerde durgunluk olabileceği endişelerini ortaya koyarken bu da talebe ilişkin endişeleri tetikledi.

ABD’de fabrika siparişleri, ekimde yüzde 3,6 ile piyasa beklentilerinden fazla azaldı. Analistler, fabrika siparişlerindeki azalışın sanayi sektörünün yüksek faiz oranlarından etkilendiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Avro Bölgesi ekonomisi 2023’ün üçüncü çeyreğinde beklentilere paralel olarak yüzde 0,1 daralma gösterdi. Almanya’da sanayi üretimi, makine mühendisliği üretimindeki gerileme nedeniyle ekimde yüzde 0,4 ile tahminlerin altında kalırken, düşüşünü art arda beşinci aya taşıdı.

Çin’de kasımda ithalat ise yüzde 0,6 azaldı. Japonya ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklenenden fazla daralması ülkede ekonomik aktivitenin düşünülenden daha kırılgan olduğu endişelerini ortaya çıkardı. Japonya’da 3. çeyrek GSYH, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,7 ve yıllık bazda yüzde 2,9 azalışla beklentilerin altında kaldı.

Analistler, bu hafta Fed’in faiz kararının piyasaların odağında bulunacağını belirterek, kararla bankanın ileriye dönük verebileceği mesajların emtia piyasasının yönü üzerinde belirleyici olabileceğini söyledi.

104,263 ile 3 haftanın en yüksek seviyesini test eden dolar endeksi de geçen hafta yüzde 0,8 artışla 104 seviyesine yükseldi.

Altın zirvede tutunamadı

Geçen hafta değerli metallerde sert düşüşler görüldü.

Geçen hafta 2145,12 dolarla tarihi zirveyi gören altının ons fiyatı daha sonra düşüş eğilimine geçti ve haftayı yüzde 2,2 düşüşle tamamladı.

Gümüş yüzde 9,7, platin yüzde 1,5, paladyum yüzde 5,3 değer kaybetti.

ABD kasım ayı istihdam raporunun Fed’in para politikasını gevşeteceğine dair beklentileri azaltmasının ardından tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolar endeksinin 3 haftanın en yüksek seviyesini test etmesi değerli metaller üzerinde baskı oluşturdu.

Michigan Üniversitesinin Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı tüketici güven endeksi kapsamında enflasyon beklentilerine de yer verilmişti. Enflasyon beklentileri düşünce altına talep de azaldı.

Enerji grubunda da geçen hafta düşüş eğilimi hakimdi.

Haftayı Brent petrol yüzde 4, New York Ticaret Borsasında işlem gören doğal gaz da yüzde 8,3 kayıpla tamamladı.

Çin ekonomisine ilişkin endişeler ve ABD’deki güçlü petrol üretim seviyeleri de fiyatları aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de talebin zayıfladığına ilişkin veriler de fiyatlar üzerinde etkili oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkede ham petrol stoklarının 594 bin varil arttığını açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların 2 milyon 267 bin varil azalacağı yönündeydi.

Bazı metallere bakıldığında ise tezgah üstü piyasada geçen hafta bakır yüzde 2, kurşun yüzde 4,6, alüminyum yüzde 1,8, nikel yüzde 0,6, çinko yüzde 1 değer kaybetti.

Dolara olan talebin artması, Fed’in faizleri azaltacağına dair beklentilerin azalması, Çin ekonomisine yönelik belirsizliklerin devam etmesi bakır fiyatlarını baskıladı.

Arz fazlası olacağına dair beklentiler nikel fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Rusya merkezli madencilik şirketi Norilsk Nickel, küresel nikel arz fazlasının 2023’te 250 bin tonun üzerine çıkmasını bekliyor. Bundan önce şirketin tahmini 200 bin tondu.

Tarım emtiaları karışık seyretti

Tarım emtialarında geçen hafta karışık bir seyir izlendi.

Chicago Ticaret Borsasında işlem gören buğday yüzde 4,9, mısır yüzde 0,4 artış kaydederken, soya fasulyesi yüzde 1,4, pirinç yüzde 0,8, azaldı.

ABD’de faaliyet gösteren emtia borsası Intercontinental Exchange’te işlem gören pamuk yüzde 2,6, kakao yüzde 2,1 değer kazanırken, kahve yüzde 3,5, şeker yüzde 6,7 değer kaybetti.

Buğdaydaki yükselişte özellikle Çin kaynaklı talep etkili oldu. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) raporuna göre, Çin ABD’ye 2023/2024 sezonu için 440 bin ton buğday siparişi verdi. Bu, ülkeye 2020 yılından bu yana yapılan en fazla miktarda sipariş oldu.

Özellikle Brezilya kaynaklı ucuz tedarik, soya fasulyesi fiyatlarını aşağı yönlü etkiledi.

Arz endişelerinin azalmasıyla kahve fiyatları geçen hafta baskı altında kaldı. Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO) 2023/24 küresel kahve üretiminin yıllık yüzde 5,8 artışla 178 milyon torbaya çıkacağını öngördü.

Küresel üretim fazlası olacağına yönelik tahminlerle şeker fiyatları düştü. Fildişi Sahili Kahve Kakao Konseyi’nin 1 Nisan 2024’te başlayacak olan vadeli satışları durdurma kararının ardından kakao fiyatları yükseldi. Bu karar, bölgedeki kakao tedarikindeki belirsizliği daha da artırıyor.

Muhabir: Burhan Sansarlıoğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu