Engelli okulunda öğrenciye dayak..

İstanbul Büyükçekmece’de bulunan ve ağırlıklı olarak engelli öğrencilerin bakım gördüğü Özel Ailem Bakım Merkezi’nde E.E. isimli bir öğrenci darp edildi. Olayın ardından E.E.’nin ailesi, darp raporu aldı ve okul idaresi hakkında suç duyurusunda bulundu. Yüzde 70 engelli olan E.E., 28 Şubat’ta Özel Ailem Bakım Merkezi’nde eğitim görmeye başladı. 8 Nisan’da E.E.’yi ziyarete giden ailesi, E.E.’nin darp edildiğini fark etti. Aile, E.E.’nin vücudunun birçok yerinde yaralar olduğunu gördü. Bunun üzerine E.E.’nin babası Mehmet E., kurum müdürünü aradı. Ardından kurum müdürü, Mehmet E. ile konuşmak için eve geldi. Müdür, E.E.’nin ailesiyle ‘anlaşmak’ isterken, E.E.’nin ailesi bunu kabul etmedi. Baba Mehmet E., okul idaresinden şikayetçi oldu.

Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş’ün haberine göre,yaşananların ardından E.E.’nin ailesi, Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi’nden darp raporu aldı. Raporda E.E.’nin iki bacağında, kollarında, kulağında, burnunda ve göğsünün altında darp izi olduğu belirtildi.

Şişli Etfal Hastanesi’nden alınan raporundan ardından Baba Mehmet E., okul idaresi hakkında suç duyurusunda bulundu. Oğlu E.E.’yi darp edenlerin bulunmasını isteyen Baba Mehmet E.’nin suç duyurusunda, şu ifadeler yer aldı: “Çocuğumu kimin darp ettiğini bilmiyorum, çocuğum darp eden kişilerin bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyorum. Ben çocuğuma iyi bakmadıkları için kurum yetkilisinden ve çocuğum darp eden kişilerden davacı ve şikâyetçiyim, çocuğum engel durumundan dolayı ifade verebilecek durumda değildir.”

Oğlunun engeli nedeniyle konuşamadığını belirten Mehmet E., sözlerini şöyle sürdürdü: “Yatılı olarak kalıyordu, bu olay üzerine okuldan aldık. İdare bize bu olayı, ‘çocukların yaptığını’ söyledi. Müdür evimize kadar geldi ve ‘bu konuyu kapatalım’ dedi. Ama ben okul idaresi hakkında suç duyurusunda bulundum. 52 tane çocuk daha var. Biz gittik annesi, babası olarak çocuğumuzu gördük. Orada annesi, babası olmayanlar da var. Çocuk, müdürü görünce korkudan kaçacak delik arıyor.”

“Bu işin peşini asla bırakmam” diyen Mehmet E. sözlerini şöyle sonlandırdı : “Ceza almaları için de gerekirse Avrupa AİHM’e kadar gideceğim. İnsanların çocuklarına bakmak için alıp, çocuklarını böyle perişan edemezler.”

Jurnalci.com

ilgili haberler