AktüelGüncelGündemTürkiye

Erdal Sağlam, Nurettin Canikli’nin Yanıtını Değerlendirdi

Paylaş:

Gazeteci Erdal Sağlam, daha önceden yazdığı yazıya yönelik eski Bakan Nurettin Canikli‘nin kendisine verdiği yanıtı yorumladı. Sağlam, Canikli’nin kendisine yanıt olarak gösterdiği Twitter paylaşımlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la görüşlerinin çeliştiğini tespit edildiğini iddia etti.

Sağlam, Canikli’nin paylaşımını belirterek ” ‘TL cinsi varlıklara sağlanan reel getirinin pozitif bir değerde dengelenmesi, TL cinsi varlıklara olan talebin canlı tutulması için gereklidir. Negatif reel faizin TL cinsi varlıklardan, altın ve dövize doğru yöneliş ve dolarizasyonu hızlandırdığı bilinmektedir ve görülmüştür’ diyor. Ardından neden reel faiz vermek gerektiğini anlatıyor. ‘Optimal reel faiz seviyesi için yol gösterici faktörlerden bir tanesi beklentilerdir, piyasa beklentisidir. Piyasa beklentisi, pozitif reel faizin üst sınırını belirler’ diyerek bitiriyor” ifadelerini kullandı.

Canikli’nin kendisine yanıt olarak dikkat çektiği açıklamalara yönelik Sağlam Nurettin Canikli’nin bu iki mesajını okumamıştım, okuyunca da çok şaşırdım. Çünkü Canikli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediklerinin neredeyse tam tersini savunuyor gibi bir izlenim edindim” şeklinde yazdı.

Yazının tamamı için tıklayınız.

 

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu