Erdoğan: Fezlekeler Raflarda Çürümesin!

Erdoğan: Fezlekeler Raflarda Çürümesin!
Erdoğan: Fezlekeler Raflarda Çürümesin!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara hitap etti. Erdoğan’ın gündeminde HDP vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan 21′inci Muhtarlar Buluşması’nda konuştu. Erdoğan, HDP milletvekili Tuba Hezer’in Ankara’daki kanlı saldırıyı düzenleyen teröristin taziye çadırına gitmesine sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’li vekillerin fezlekelerinin TBMM’de bekletilmeden işleme konulmasını istedi. Erdoğan, “bu fezlekeler parlamentonun raflarında çürümemeli. Bunlar tozlanmamalıdır” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

Ülke ve millet olarak kritik günlerden geçtiğimiz bu günlerde bu toplantının birliğimizin bir sembolü olduğuna inanıyorum. Bugün yaşadığımız hadiselerin arkasında bizi yeniden o acı günlere döndürmek var. Bir dönem hakimiyet alanı 24 milyon kilometrekare bulan Osmanlı, 1913′te bile 5 milyon metrekare toprağa sahipti. Cumhuriyetimizi kurduktan sonra 780 bin kilometrekare Hatay’ı da sınırlarımıza kattıktan sonra elimizde kalmıştır.

Bugün birileri çıkmış bu büyük parçanın bir kısmını bizden koparmak için içeride ve dışarıda oyunlar yapıyor. 79 milyon vatandaşımızın tek birini dahi gözden çıkarma, bir karış vatan toprağı verme lüksümüz yoktur.780 bin kilometre kare bizim son sınırımızdır.

Bu topraklardan tek bir santim bile feda etme hakkına sahip değiliz. Eğer milli bütünlüğümüze gölge düşürecek bir şey olursa şehitlerimiz, gazilerimiz bizden davacı olur. Bugün bölgemizde ve dünyanın dört bir yanında umudunu Türkiye’ye bağlamış yüz milyonlarca insan bizden davacı olur.

“TEMMUZDAN BERİ 300′ÜN ÜZERİNDE ŞEHİT VAR”

Bölücü terör örgütü topraklarımızda PKK olarak Suriye’de YPG olarak ülkemizde saldırılarını arttırmış durumda. Hangi ülke Türkiye’deki terör eylemlerinin odağında olup bu kadar soğuk kanlı davranır?

ABD 11 Eylül’den sonra alınan önlemlerini biliyoruz. Fransa’daki durumu biliyorsunuz. Rusya’nın benzer tedbirleri var. Avrupa’nın mülteci akını durumunda takındığı tavrı görüyorsunuz. Bizde durum nasıl? Onlar muhacir biz ensarız diyor. Herhangi bir terör tehdidinden öte kendini bir geleceğe adamak adına bir çaba var. Temmuz ayından beri 300′den fazla güvenlik güçlerimiz şehit oldu. 200′ü aşkın vatandaşımızı kaybettik.

Tüm bunlar karşısında Türkiye’yi bölgesinde yaptığı mücadele terör ve terörizme karşıdır. Kürtler ülkemde benim vatandaşım, kardeşimdir. Bizim sorunumuz: Teröristlerle. Teröristler, Kürtlerin içinde de çıkar diğer etnik unsurların içinden de. Kürtler bağımsızlık mücadelesinde canlarını ortaya koymuştur. Terör en büyük kıyımı Kürt kardeşlerimize karşı yapmıştır. Evlerini boşaltan yükünü sırtına alan Kürt kardeşlerim değil mi? Dağlara kaçırılan Kürt kızları ve Kürt çocukları ölüm tehdidiyle…

FEZLEKELER RAFLARDA ÇÜRÜMESİN

Zalim Esed Kürtlere nüfus cüzdanı bile vermiyordu. Ama şimdi gayet araları iyi. Dayanışma içindeler. Aynı şekilde DAİŞ Kobani’ye saldırdığında 200 bin Kürt kardeşimizi bu topraklara biz almadık mı? Almayabilirdik. Biz aldık. Yedirdik, içirdik, giydirdik. Dünyanın her yerinde tüm Kürtleri kardeşimiz sayıyor bağrımıza basıyoruz. Tıpkı milyonlarca diğer kardeşimiz gibi. Birileri ne yapıyor? 28 teröristin taziyesinde boy gösteriyor. Bir başkası Meclis’te bu alçaklığa sahip çıkıyor.

Böyle siyaset olmaz. Dünyanın hiçbir yerinde bombacıya sahip çıkan milletvekili göremezsiniz. Bunlar geçmişte ne diyordu? Bizlere demokratik bir alan açmıyorsunuz? diyorlardı. Bunlar 80 vekil ile bile terör çığırtkanlığı yaptınız. Bu vekillere tahammül etmek durumunda değiliz. Bu özgürlük terör örgütüne yardım olamaz. Evini teröristlere tahsis edemez. Bunlar vekil değil teröristin ta kendisidir. Meclise gönderilen fezlekeler karşılığını bulmalıdır. Bu konuda milletin tahammülü kalmadı. Parti kapatmaya karşıyım. Ceza bireye verilmelidir. Eğer bir milletvekili teröre hizmet ediyorsa gereken yapılmalIdır. Bu fezlekeler parlementonun raflarında çürümemeli. Bunlar tozlanmamalıdır.

Millet de bunu görmeli. Suriye halkı en başından itibaren tavrını ortaya koymuştur. DAİŞ adlı terör örgütü rejimin serbestliği sayesinde kendine yer bulmuştur. YPG, DAİŞ, rejimin tek derdi var: ılımlı muhalifler. El Nusra da DAİŞ’e karşı savaşıyor. Ona neden kötü diyorsunuz? YPG’ye iyi diyorsunuz. İyi terörist kötü terörist durumu. Dünya Suriye’deki insan onurunun yanında yer alamadı.

DAİŞ’le mücadele kılıfı adı altında Suriye’ye gelen Rusya’nın yapacağı bir ateşkes de korkarım yine gerçek Suriyelileri vuracak. Ateşkesi destekliyoruz ama rejime destek verilirken muhaliflere verilmiyor. Ortada vahim bir durum var.

Biz ateşkes sürecini yakından takip edeceğiz. YPG-PYD-DAİŞ ve EL Kaide bunlar terör örgütüdür. Bizim ısrarla terör örgütü dediğimiz örgüte ısrarla terör örgütü değildir demek müttefikliğe sığmaz. Son Ankara saldırısını PKK ve PYG- PYD’nin gerçekleştirdiğini herkes biliyor. Yarın öbür gün böyle bir şey olmasını istemem yarın öbür gün New York’ta, Moskova’da bomba patlasa bizim tavrımız yine aynı olur.

ilgili haberler