GüncelGündem

Erdoğan, ‘Sahiplenmeye çalışıyorlar’ dedi, İmamoğlu ‘Maliyeti İBB karşılıyor’ cevabını verdi

Paylaş:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP’li belediyelerin yatırım projelerine onay vermediği iddiaları gündemdeki yerini korurken bundan en çok nasibini alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bütçesi ile yapılan Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı dün düzenlenen törenle açıldı. Metro hattının açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı hatta ilk test sürüşünü de Erdoğan gerçekleştirdi. Ancak açılış törenine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu davet edilmedi.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan’ın açıklamaları ise yeni bir polemiğin fitilini ateşledi. Erdoğan, isim vermeden CHP yönetimindeki İBB’yi işaret etti ve “Birileri bizim yaptığımız bu raylı sistemleri sahiplenmek istiyor. Bunların kimler olduğunu anlıyorsunuz değil mi? Ama bunlara en güzel dersi inşallah haziranda vermeye var mıyız?” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da hedef alan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

Her alanda İstanbul’u ve İstanbul halkını kolluyor, kendi haline terk etmiyor. Çaresiz, sahipsiz bırakmıyor. Çünkü bizim derdimiz siyaset, bizim derdimiz makam, mevki değildir. Bizim tek gayemiz bu ülkeye, bu şehre hizmet etmektir. Bugün açılışını yaptığımız metro hattını da bu anlayışın yeni bir tezahürü, yeni bir ürünü olarak görüyorum. Bay Kemal, herhalde burayı da sahiplenmezsin.

İMAMOĞLU’NDAN CEVAP

İBB Başkanı İmamoğlu ise Erdoğan’ın bu sözlerine Twitter hesabından yaptığı açıklama ile yanıt verdi ve açılışı yapılan metronun maliyetinin İBB tarafından karşılandığını ifade etti.

“Aslında tüm ülkede olduğu gibi yatırımların tek sahibi kıymetli vatandaşlarımızdır” diyen İmamoğlu metro hattının İstanbullulara hayırlı olmasını diledi.

BAKANLIKTAN BÜTÇE AÇIKLAMASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) ise “Metro 4,4 Milyar TL’ye mal oldu. Yatırım; Bakanlığımız bütçesinden AYGM tarafından gerçekleştirildi. İstanbul’a ve ülkemize hayırlı olsun!” açıklaması yaptı.

Bakanlık bütçesinden yapılan bu harcamalar için İBB’nin gelirlerinden yüzde 5’lik bir kesinti yapılıyor ve bu para bakanlığa aktarılıyor.

‘İBB LOGOSU KAPATILDI’

Metro tartışmasına İBB’nin Basın Danışmanı Murat Ongun ise 2 kare fotoğrafla katıldı. Erdoğan’ın İBB logosu kapatılan metro aracının önünde çekildiği fotoğrafı aracın normal halinden bir fotoğrafı Twitter hesabından paylaşan Murat Ongun, şu ifadeleri kaydetti:

O LOGO 16 MİLYON İSTANBULLUNUN LOGOSU Bu hattın parasını İBB ödüyor. Hattı İBB’nin Metro İstanbul şirketi işletiyor. Bu metroya İstanbulkart ile biniliyor. Logo kapatmakla İBB yok olmaz.

‘M’ TABELALARI ASILDI

Öte yandan Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu istasyonlarına İBB’nin metro simgesi olan ‘M’ tabelalarının asıldığı iddia edildi.

İBB’de yönetim el değiştirene kadar, hangi metro hatlarını belediye hangilerinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapıldığı pek dile getirilmiyordu. Ancak daha sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul’da işletmeye aldığı metro hatlarının simgesini değiştirdi. İstanbul’da metronun simgesi ‘M’ harfi iken bakanlık yaptırdığı hatların istasyon girişlerine ‘U’ harfi koydu.

PENDİK-SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI METROSU HAKKINDA

Yeni hatla birlikte Tavşantepe’den itibaren dört yeni durak açılmış oldu. Bunlar sırasıyla, Fevzi Çakmak, Yayalar, Kurtköy ve Sabiha Gökçen. Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı arası da, yeni ağla birlikte 50 dakikada kat edilebilecek. 7,4 kilometre uzunluğundaki bu yeni hatla birlikte Pendik ile havalimanı arasındaki mesafe de 10 dakikaya düştü.

Yeni hattın günlük 1,2 milyon yolcu kapasitesine ulaşması bekleniyor.

Erdoğan, birkaç ay içinde bu hattı İstanbul Havalimanı’na kadar ulaştıracaklarını söyledi.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu