Erdoğan, Sümela Manastırı’nın açılış töreninde konuştu

Erdoğan, Sümela Manastırı'nın açılış töreninde konuştu
Erdoğan, Sümela Manastırı'nın açılış töreninde konuştu

Erdoğan, Sümela Manastırı'nın açılış töreninde konuştu

Sümela Manastırı ve Trabzon Ayasofya Camii’nin restorasyonun ardından yeniden açılması için düzenlenen törene AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferans yöntemiyle bağlanarak konuşma yaptı.

Erdoğan yaptığı konuşmada açılışta hazır bulunan kişilerin isimlerini anons ederken, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ismini yanlış anons etti. Erdoğan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yerine, AKP Trabzon İl Yöneticisi Sümeyra Demirci’nin ismini anons etti.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Erdoğan’ın ismini karıştırmasının ardından güldüğü görüntülendi.

Erdoğan ayrıca, Ortodoksların 15 Ağustos tarihinde Sümela Manastırı’nda Meryem Ana ayinini gerçekleştirebileceğini söyledi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Tarihi eserleri koruma noktasında Batılı ülkelerin Türkiye’ye söz söyleme hakkı yoktur. Milletimiz de tüm insanlık da kimin nerede durduğunu çok iyi biliyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, artık yolun sonu görünüyor.

“Bölgemizde ve dünyada yaşanan değişim sancılarının, yeni bir doğumun habercisi olarak gördüğümüzü belirtiyoruz. Karşımızdakilerden de bu kadar açık, bu kadar berrak, bu kadar delikanlıca bir duruş bekliyoruz. Maalesef sürekli bel altı vurarak, kazanım elde etmeye alışmış olanlar içerde ve dışarda aynı sinsilikle yollarına devam ediyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, artık yolun sonu görünüyor. Mağdurların ve mazlumların feryadı arşı kaplamışken, artık kimse hakikatin üzerini kapatamaz. Türkiye olarak medeniyetimizden aldığımız ilhamla hak, hakikat, adalet ve barış uğrunda verdiğimiz mücadeleyi sürekli daha ileriye taşımakta kararlıyız.

“Her mücadele istenildiği gibi sonuçlanmayabilir ama mücadele etmeyen zaten baştan teslim olmuştur. Bugün de kendimiz ve dostlarımız için siyasi, ekonomik, askeri, diplomatik ne tür mücadele gerekiyorsa tereddütümüz olmaz. Hep dediğimiz gibi, başaramayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu ülkeyi teslim alamayacaksınız. Çünkü artık karşınızda eski zayıf ve ürkek ülke değil, canı pahasına büyük ve güçlü Türkiye için yürüyen bir devlet var.

“15 Ağustos’ta Ortodoks vatandaşlarımızın Sümela’da Meryem Ana ayinini gerçekleştirebileceklerini duyurmak istiyorum.”

Jurnalci.com