Erdoğan’dan İnce’ye ”TRT’ye değil Türkiye’ye talipmiş”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Cumhurbaşkanı ile Seçim Özel’ programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin TRT ile ilgili kararına değinen Erdoğan, “Sayın İnce kendi partisinde kaybetti, şimdi TRT ile bir mücadele içerisine girdi. Yok çıkmayacakmış. İster çık, ister çıkma. Keşke TRT’deki bu yayınlar hiç olmasa. Biz bunu açıkça söyleriz ama kendisi TRT’ye değil Türkiye’ye talipmiş” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye köprü üzerinden de yüklenen Erdoğan, “Köprüleri sıralarken Demirel, Özal’dan bahsedip sonra benim yaptırdığım köprüyü söylüyor. Sonra da dördüncü köprüyü de ben yapacağım diyor. Bunlar Özal’a karşı kimi çıkardılar, Necdet Calp. Ya Calp, Özal’a karşı bir şey yapabilir mi? Şimdi de durum aynı. ‘İnce ince’ bir şey yapmaya çalışıyor. Zannederim ki şu sureci şöyle süratle geçeriz ondan sonra da bu konuları daha iyi anlayacak. Derslerini daha iyi çalışması lazım” ifadelerini kullandı.

Seçilmesi durumunda yeni sistemde nelerin değişeceğiyle ilgili son haftayı bekleyeceğini dile getiren Erdoğan, “Yeni sistemde ne var ne yok bir hafta kala anlatacağım. ‘Bakan sayısı nereye iniyor?’ onu da açıklayacağım. Onların yanında kurullar olacak, ajanslar olacak. Bütün bunlarla birlikte bakan sayılarının ciddi manada azalması ve Cumhurbaşkanının çok daha seri sistemi getirmiş olacak.

Bakanlıklarla ilgili yapılacak olan değişikliklere de değinen Erdoğan, “Dün akşam gençlere söylediğim gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı, onları (gençleri) özellikle ilgilendirdiği için birleştireceğimizi söyledik. Bir de şimdi ‘ben mezun oluyorum, bundan sonra benim halim ne olacak’ diyorlardı. Yeni bakanlık onları da ilgilendiriyor. Özellikle rehberlikle ilgili alanı var. Bunları son hafta açıklayacağım” dedi.

Jurnalci.com