Erdoğan’dan indirim yapmayan marketlere:Hesabını soracağız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,kur, faiz ve enflasyon üçgeninde yaşanan dalgalanmalarla artan fiyatlar üzerinde sonrasında indirim yapmayan marketlere seslenerek, “Halkımı sömürme mücadelesini devam ettiren varsa bunun hesabını sorarız” dedi.

Erdoğan, marketlere yönelik olarak, “Zararına iş yap demiyoruz, faiz, enflasyon düşmüş; bakıyorsunuz marketlerde fiyatlar düşmüyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin en büyük sorunu dışarıda rekabet ettiği güçler değil, kendi içindeki birtakım kifayetsizlerdir” diyen Erdoğan devamında, “Bunlar kendi ülkelerinin gücünü bilmedikleri inanmadıkları için hep birilerinin gölgesi altında ve emrinde hareket etmişlerdir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Türkiye’nin en büyük sorunu dışarıda rekabet ettiği güçler değil, kendi içindeki birtakım kifayetsizlerdir. Bunlar kendi ülkelerinin gücünü bilmedikleri inanmadıkları için hep birilerinin gölgesi altında ve emrinde hareket etmişlerdir. Kendi ecdadını ısrarla küçümseyen, karikatürize eden birisinin bu ülkenin geleceğine zerre kadar katkısı olması mümkün değildir. İşte bu kesimin sürekli diline doladığı hususlardan birisi de, sanayinin, teknolojinin üretiminin olmamasıdır. Bunlar sanıyor ki herhalde Türkiye Cumhuriyeti gökten indi.

“Avrupa sistemi, sömürü üzerine kurulu.

“Avrupa kimya bilimi, Osmanlı boya ustalarının sırrını çözünce taleplerine cevap verebilir hale gelmiştir.

“Bizim ecdadımız bırakınız geri olmayı 150-200 yıl öncesinde Avrupa’nın önünde yer alıyor. Elbette halkın yanında olmanın bir bedeli vardır. Osmanlı yapmaya ortak olmayarak bu bedeli ödemiştir.

“Kur, faiz, enflasyon üçgenindeki dalgalanması bazı kesimler iyi bir imtihan veremedi. Kurdaki dalgalanmalarla orantılı olmayan fiyat artışları her gün karşımıza geliyor. Bu ahlak dışı artışların ücretinde hep birlikte düşünmeliyiz. Devlet yapılanmalarla bu süreçte reel sektörün ve milletimizin üzerinde yükleri azaltmak için elinden geleni yapmıştır. Buna rağmen birilerinin fırsatçılık yapması çok üzüntü vericidir.

“Bize düşen nedir bu marketlerde eğer kalkıp benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettiren varsa bunun hesabını sorarız.

“Herkesi insafa, vicdana ve ahlaka davet ediyorum.

“Trump, 75 milyar dolar ticaret hacmi hedefini söyledi.

İş dünyasının yanındayız ama spekülatiflerin karşısındayız. İçimizdeki kifayetsizlerin bir türlü anlamak istemediği bir diğer husus da, güçlü olmadan güvende olamayacağımızdır. Ülkemizin güvenliğinin sınırlarımızdan değil ötesinden başladığına inanıyorum. Yıllardır bu milleti içine kapatarak başına gelenlere rıza göstermeye mecbur bırakanlar bizim bu politikamıza karşı gelmeye çalışıyorlar. Birinci planda sınır ötesinde terörle mücadele ediyoruz.

“20 mil sınırlaırmzıın ötesinde. Bu bizim için bir koridor. Yarın inşallah Rusya ziyaretimiz var. Değerlendirmeler yapacağız.

“Suriye Suriyelilerindir. Bir an önce onu sahiplerine teslim etmenin çabası içerisindeyiz. Cin şişeden çıktı. Türkiye 16 yılda kat ettiği mesafeyle gerçek gücünün ve imkânlarına vardır. Her kim ki bu ülkeyi çeyrek asır öncesine döndürmek isterse karşısında milletimizi bulur. Bir moral bozma, karamsarlık aşılama kampanyasına dönüşenlerdir.”

Jurnalci.com