Eren Erdem’den Bülent Tezcan’a sitem:”Bu Onun eseridir”

 İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nce çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda Ankara’da gözaltına alınan ve İstanbul’a getirilen eski CHP Milletvekili Eren Erdem, davanın görüldüğü İstanbul Adliyesinde hakim karşısına çıkarıldı. Duruşmada Eren Erdem, salonda bulunan CHP’lilere, Parti Sözcüsü Bülent Tezcan için “Bu onun eseridir” diye sitemde bulundu.

25. ve 26. dönem İstanbul CHP Milletvekili Eren Erdem , Twitter hesabından gözaltına alındığını duyurdu. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Eren Erdem hakkında “kaçma şüphesi” bulunması nedeniyle yakalama kararı çıkarılması talebinde bulundu. Bunun üzerine Karşı Gazetesi davasına bakan İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi de Erdem hakkında dün mahkeme huzuruna getirilmesi için yakalama kararı çıkardı.

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş ise Erdem’in 06.30 uçağıyla İstanbul’a getirildiğini ve bugün Çağlayan Adliyesi’ne çıkarılmasının beklendiğini  ve ifadesinin alınması beklendiği bilgisini verdi. Erdem saat 11.00 sıralarında İstanbul adliyesine getirildi. Erdem saat 11.30’da İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Avukatlarının savunma yaptığı Erdem için savcı tutuklama talep etti.

Eren Erdem hakkında, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir dönem genel yayın yönetmenliğini yaptığı Karşı Gazetesi’ndeki çalışmaları nedeniyle dava açılmıştı. Erdem hakkında “Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “Gizli tanığı deşifre etmek” ve “Soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçlarından 9,5 yıldan 22 yıla kadar hapis isteniyor. Erdem hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 19 Eylül’de saat 10.00’da yapılmasına karar verilmişti.

Eren Erdem, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesinin ardından 21 Mayıs günü Atatürk Havalimanı’na gitmiş, ancak hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı nedeniyle çıkış yapamamıştı.

 

Jurnalci.com